Bella Darvi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bella Darvi
ilustracja
Imię i nazwisko Bajla Węgier
Data i miejsce urodzenia 23 października 1928
Sosnowiec
Data i miejsce śmierci 11 września 1971
Monte Carlo

Bella Darvi, właśc. Bajla Węgier, z domu Zigelbaum (ur. 23 października 1928 w Sosnowcu, zm. 11 września 1971 w Monte Carlo) – polska aktorka żydowskiego pochodzenia.

W czasie II wojny światowej przeżyła obóz koncentracyjny. Przeniosła się do Monako, gdzie nie stroniła od hazardu i alkoholu. Przełomem było spotkanie magnata filmowego Darryla F. Zanucka i jego żony Virginii Fox, którzy spłacili jej hazardowe długi i sprowadzili do Hollywood. To od imion jej mentorów wywodził się jej filmowy pseudonim „Darvi”.

Po trzech ważnych rolach w filmach Egipcjanin Sinuhe (1954), Piekielna rzeka (1954) i The Racers (1955), gdzie wystąpiła u boku czołowych męskich gwiazd (Victor Mature, Richard Widmark i Kirk Douglas), unaoczniły się ograniczone zdolności Darvi. Trochę sepleniła, co w połączeniu z obcym akcentem czyniło jej kwestie mało zrozumiałymi. W krótkim czasie, po skandalu seksualnym, w który została wmieszana, Zanuckowie przestali ją wspierać.

Darvi wróciła do Europy, gdzie nakręciła kilka nieznaczących filmów i szybko wróciła do starych zwyczajów – alkoholu i hazardu. Popadła w długi i depresję. Popełniła samobójstwo w swym apartamencie, odkręcając gaz w kuchence.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]