Biśnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biśnik
POL Pomnik Przyrody.svg pomnik przyrody ustanowiony 2004
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Lokalizacja Dolina Wodącej,
Wyżyna Częstochowska
Położenie na mapie gminy Wolbrom
Mapa lokalizacyjna gminy Wolbrom
Biśnik
Biśnik
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Biśnik
Biśnik
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Biśnik
Biśnik
Położenie na mapie powiatu olkuskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu olkuskiego
Biśnik
Biśnik
Ziemia50°25′35,3″N 19°39′55,0″E/50,426472 19,665278

Biśnik – skała w Dolinie Wodącej na Wyżynie Częstochowskiej (na mapie Geoportalu opisana jako Bieśnik). Znajduje się u północno-zachodniego podnóża wzgórza Grodzisko Chłopskie, w orograficznie lewym zboczu tej doliny[1]. Zbudowana jest z wapieni, ma połogie, pionowe lub przewieszone ściany o wysokości 10-15 m. Występują w nich takie formacje skalne jak: filar, komin, zacięcie. Wspinacze skalni poprowadzili na Biśniku 28 dróg wspinaczkowych o trudności IV – VI.4+ w skali Kurtyki. Mają wystawę zachodnią, północno-zachodnią, północną i południowo-zachodnią[2].

Od 2004 roku Biśnik ma status pomnika przyrody[3].

Skała znajduje się w lesie, ale ściany wspinaczkowe są na otwartej przestrzeni. Jej otoczenie jest przygotowane turystycznie. Obok skały znajduje się wiata, kosz na śmieci oraz ławki i stoły.

W Biśniku znajdują się trzy jaskinie: Jaskinia na Biśniku, Jaskinia Psia i Schronisko na Biśniku Dolne[4]. Ze względu na badania archeologiczne otwory wejściowe do Jaskini na Biśniku są zamknięte kratą. Dotychczasowe prace archeologów wskazują, że również na szczycie skały istniały niewielkie fortyfikacje będące częścią większego zespołu obronnego na linii Smoleń-Strzegowa. Zostały one zdobyte i spalone w trakcie walk o tron krakowski pomiędzy Władysławem Łokietkiem a Wacławem II Czeskim[5].

Piesze szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Obok Biśnika przebiegają 3 szlaki turystyczne[6]:

szlak turystyczny czerwony Szlak Orlich Gniazd: Olkusz – ruiny zamku w RabsztynieJanuszkowa GóraJaroszowiec OlkuskiGolczowiceBydlin – Zegarowe Skały – ruiny zamku w Smoleniu – Pilica
szlak turystyczny niebieski Szlak Warowni Jurajskich: WolbromDłużec – Zegarowe Skały – RyczówPodzamczeOgrodzieniec
szlak turystyczny zielony Szlak Jaskiniowców – utworzony w 2015 r. zielony szlak o długości dziesięciu kilometrów, łączący najciekawsze turystycznie miejsca grupy
Biśnik DK16 (2).jpg
Biśnik DK16 (4).jpg
Biśnik DK16.jpg
Biśnik DK22 (2).jpg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2018-08-21].
  2. Topo wspinaczkowe portalu górskiego. [dostęp 2018-08-21].
  3. Pomnik przyrody Biśnik. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-09-21].
  4. Jaskinie na Biśniku. W: Jaskinie Polski [on-line]. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. [dostęp 2018-07-30].
  5. Muzolf Błażej, 1996, Badania na skale z Jaskinią Biśnik i na Górze Grodzisko Pańskie w Strzegowej, woj. katowickie. "Łódzkie Sprawozdania Archeologiczne" tom II, Łódź
  6. Praca zbiorowa: Jura Krakowsko-Częstochowska. Informator turystyczny. Ogrodzieniec: Związek Gmin Jurajskich, 2018. ISBN 978-83-947430-8-6.