Black Mountain Side

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Black Mountain Side
Utwór zespołu Led Zeppelin
z albumu (Led Zeppelin)
Wydany 12 stycznia 1969
Nagrywany październik 1968
Gatunek folk
hard rock
Długość 2:12
Twórca Jimmy Page
Producent Jimmy Page
Wydawnictwo Atlantic Records

Black Mountain Side” – utwór angielskiego zespołu rockowego Led Zeppelin, który pojawił się na debiutanckim albumie z 1969 Led Zeppelin. Utwór zaczyna się jeszcze pod koniec poprzedniego - czyli Your Time Is Gonna Come.

Choć na początku jego napisanie przypisywał sobie Jimmy Page, tak naprawdę jest to instrumentalna wersja tradycyjnej pieśni folkowej o tytule "Blackwaterside". Taką wersję nagrał już wcześniej Bert Jansch - jedyna różnica pomiędzy obiema nagraniami to odmienne strojenie gitary.

Utworu nauczyła Janscha jego przyjaciółka i piosenkarka folkowa Anne Briggs; ona z kolei nauczyła się go od historyka muzyki A. L. Lloyda. Briggs również nagrała swoją wersję, lecz w kilka lat po pojawieniu się utworów Janscha i Page'a. Gitarzysta Led Zeppelin twierdził później, że również nauczył się utworu bezpośrednio od Briggs, choć jest to mało prawdopodobne biorąc pod uwagę duże podobieństwo pomiędzy wersjami jego i Janscha.

Styl gry Page'a w wersji, która ukazała się na albumie, miał naśladować brzmienie sitaru. Aby nadać utworowi jeszcze bardziej indyjski charakter, w nagraniu pojawił się muzyk Viram Jasani grający na tabli.

Podczas koncertów utwór Black Mountain Side był zazwyczaj grany jako fragment instrumentalnego "White Summer" - łączny czas tych utworów wynosił około 11 minut. Page zazwyczaj podczas wykonywania tych utworów siedział na stołku i używał gitary Danelectro, nastrojonej inaczej niż jego ulubiony Gibson Guitar Corporation Les Paul. Utwory te eksponowały umiejętności Page'a, który grał je prawie całkiem sam - w końcowych fragmentach włączał się jeszcze tylko perkusista.

Wersję Live można zobaczyć na Led Zeppelin DVD - pochodzi ona z koncertu z 1970 z Royal Albert Hall. Podobną wersję usłyszeć można w rozszerzonym wydaniu albumu Coda.

Page grał ten utwór z zespołem The Firm, który założył wraz z Paulem Rodgersem.

Dread Zeppelin nagrał wersję Black Mountain Side na swoim albumie Un-Led-Ed.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Led Zeppelin: Dazed and Confused: The Stories Behind Every Song, by Chris Welch, ​ISBN 1-56025-818-7
  • The Complete Guide to the Music of Led Zeppelin, by Dave Lewis, ​ISBN 0-7119-3528-9