Good Times Bad Times

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Good Times Bad Times
Singel zespołu Led Zeppelin
z albumu Led Zeppelin
Wydany 12 stycznia 1969
Nagrywany październik 1968
Gatunek hard rock
Długość 2:46
Wydawnictwo Atlantic Records
Producent Jimmy Page
Format winyl, CD
Singel po singlu

"Good Times Bad Times"singel angielskiego zespołu rockowego Led Zeppelin, otwierający debiutancki album Led Zeppelin z roku 1969.

Gitarzysta Jimmy Page podczas nagrania użył głośnika Lesliego, aby uzyskać efekt wirowania. Ten typ głośnika został zaprojektowany z myślą o organach Hammonda, lecz może być też stosowany przez gitarzystów. Korzystał z niego również m.in. Eric Clapton w nagranym z zespołem Cream utworze pt. "Badge".

Page, który był również producentem zespołu, dla uzyskania żywej barwy dźwięku umieścił mikrofony w całym studio nagraniowym.

Perkusista John Bonham zastosował w utworze dwie serie po trzy uderzenia na bębnie basowym, który to efekt był później często naśladowany przez innych perkusistów rockowych.

Utwór rzadko wykonywany był na żywo. Kilka razy w roku 1969 użyto go jako wstępu do "Communication Breakdown", a także pojawił się kilka razy w wiązankach z "Whole Lotta Love" w 1971. Prawie w całości wykonany został 4 września roku 1970 podczas koncertu w LA Forum jako część wiązanki "Communication Breakdown" (nagrania z tego koncertu można usłyszeć na bootlegu Live on Blueberry Hill). Otwierał wielki koncert 10.12.2007 w londyńskiej 02 Arena, kiedy to zespół zszedł się powtórnie po 19 latach.

Zespół Cracker nagrał swoją wersję "Good Times Bad Times", zawarty jest on na płycie z 1995 roku zatytułowanej Encomium, będącej hołdem dla Led Zeppelin.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Led Zeppelin: Dazed and Confused: The Stories Behind Every Song, by Chris Welch, ​ISBN 1-56025-818-7
  • The Complete Guide to the Music of Led Zeppelin, by Dave Lewis, ​ISBN 0-7119-3528-9

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]