In My Time of Dying

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
In My Time of Dying
Utwór zespołu Led Zeppelin
z albumu Physical Graffiti
Wydany 24 lutego 1975
Nagrywany 1974
Gatunek hard rock
Długość 11:05
Twórca Page/Plant/Jones/Bonham
Producent Jimmy Page
Wytwórnia Swan Song Records

In My Time of Dying - utwór angielskiego zespołu rockowego Led Zeppelin z albumu Physical Graffiti z roku 1975.

Oparty jest na tradycyjnym utworze folkowo-bluesowym - "Jesus Make Up My Dying Bed", nagranym przez "Blind" Williego Johnsona. Swoje wersje nagrywali również Bob Dylan ("In My Time of Dyin'"), Joshua White, Martin Gore i Pride and Glory. In My Time of Dying jest najdłuższym utworem studyjnym Zeppelinów - 11:05.

Jimmy Page używał do niego strojenia w tonacji A, a także, co zdarzało się niezmiernie rzadko, grał na gitarze slide, a także na swojej czarno-białej gitarze Danelectro, na której grał również "White Summer" i "Kashmir".

Utwór "In My Time of Dying" był grany podczas tournée Zeppelinów w latach 1975 oraz 1977, kiedy to Robert Plant zadedykował go brytyjskiemu ministrowi finansów Denisowi Healeyowi. Jedna z wersji koncertowych dostępna jest na drugiej płycie albumu "Led Zeppelin DVD" - nagranie pochodzi z Earls Court z 1975 roku.

Zespół nigdy nie opracował konkretnego sposobu zakończenia utworu, a to z powodu improwizowanej natury "In My Time of Dying". Wersja studyjna kończy się słowami: "Oh, don't you make it my dyin', dyin', dyin'..." i w tym momencie jeden z członków zepołu lub techników (możliwe że to Bonham) kaszle. Następnie Plant żartobliwie mówi 'kaszel', a Bonham, "Ten chyba może być, co nie?"

Plant właściwie przestał śpiewać tę piosenkę po swoim wypadku samochodowym w 1975 i później powtarzał podobno, "Po co do diabła śpiewałem ten kawałek?"

Page grał "In My Time of Dying" podczas trasy z zespołem The Black Crowes w 1999, a jedna z jego wersji ukazała się na albumie "Live at the Greek".

Historia utworu i inne wersje[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: In My Time of Dyin'.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Led Zeppelin: Dazed and Confused: The Stories Behind Every Song, by Chris Welch, ISBN 1-56025-818-7
  • The Complete Guide to the Music of Led Zeppelin, by Dave Lewis, ISBN 0-7119-3528-9