In My Time of Dying

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
In My Time of Dying
Utwór zespołu Led Zeppelin
z albumu Physical Graffiti
Wydany 24 lutego 1975
Nagrywany 1974
Gatunek hard rock
Długość 11:05
Twórca Page/Plant/Jones/Bonham
Producent Jimmy Page
Wydawnictwo Swan Song Records

In My Time of Dying - utwór angielskiego zespołu rockowego Led Zeppelin z albumu Physical Graffiti z roku 1975.

Oparty jest na tradycyjnym utworze folkowo-bluesowym - „Jesus Make Up My Dying Bed”, nagranym przez „Blind” Williego Johnsona. Swoje wersje nagrywali również Bob Dylan („In My Time of Dyin'”), Joshua White, Martin Gore i Pride and Glory. In My Time of Dying jest najdłuższym utworem studyjnym Zeppelinów - 11:05.

Jimmy Page używał do niego strojenia w tonacji A, a także, co zdarzało się niezmiernie rzadko, grał na gitarze slide, a także na swojej czarno-białej gitarze Danelectro, na której grał również „White Summer” i „Kashmir”.

Utwór „In My Time of Dying” był grany podczas tournée Zeppelinów w latach 1975 oraz 1977, kiedy to Robert Plant zadedykował go brytyjskiemu ministrowi finansów Denisowi Healeyowi. Jedna z wersji koncertowych dostępna jest na drugiej płycie albumu „Led Zeppelin DVD” - nagranie pochodzi z Earls Court Exhibition Centre z 1975 roku.

Zespół nigdy nie opracował konkretnego sposobu zakończenia utworu, a to z powodu improwizowanej natury „In My Time of Dying”. Wersja studyjna kończy się słowami: „Oh, don't you make it my dyin', dyin', dyin'...” i w tym momencie jeden z członków zespołu lub techników (możliwe że to Bonham) kaszle. Następnie Plant żartobliwie mówi 'kaszel', a Bonham, „Ten chyba może być, co nie?”

Plant właściwie przestał śpiewać tę piosenkę po swoim wypadku samochodowym w 1975 i później powtarzał podobno, „Po co do diabła śpiewałem ten kawałek?"

Page grał „In My Time of Dying” podczas trasy z zespołem The Black Crowes w 1999, a jedna z jego wersji ukazała się na albumie „Live at the Greek”.

Historia utworu i inne wersje[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: In My Time of Dyin'.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Led Zeppelin: Dazed and Confused: The Stories Behind Every Song, by Chris Welch, ​ISBN 1-56025-818-7
  • The Complete Guide to the Music of Led Zeppelin, by Dave Lewis, ​ISBN 0-7119-3528-9