Bohumil Kubišta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bohumil Kubišta
Ilustracja
Bohumil Kubišta (1911)
Data i miejsce urodzenia 21 sierpnia 1884
Praskačka
Data i miejsce śmierci 27 listopada 1918
Praga
Narodowość czeska
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka ekspresjonizm, kubizm, futuryzm
Odznaczenia
Kawaler Orderu Leopolda

Bohumil Kubišta (ur. 21 sierpnia 1884 we wsi Praskačka, zm. 27 listopada 1918 w Pradze) – czeski malarz, grafik i teoretyk sztuki.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Obraz Promenda nad Arno, 1907

Urodził się jako nieślubny syn w niezamożnej rodzinie chłopskiej. Po nauce w szkole realnej w latach 1896-1903, rozpoczął studia w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Pradze, po roku kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Pradze u Vlaho Bukovaca. W latach 1906-1907 studiował we Florencji. Zajmował się też studiami z dziedziny teorii malarstwa.

Powróciwszy do Pragi, uczestniczył (1907-1908) w dwóch wystawach grupy „Osma” („Ósma”) i stał się jej członkiem. Wkrótce także został jej nieoficjalnym rzecznikiem.

Po pobycie w Paryżu (1910) zorganizował wystawę grupy „Niezależnych” w Pradze.

W pierwszej połowie 1911 nawiązał kontakt z drezdeńską grupą „Die Brücke”, której członkowie – Ernst Ludwig Kirchner i Otto Mueller odwiedzili go w Pradze. W sierpniu tegoż roku został członkiem „Die Brücke”. W 1912 uczestniczył w wystawach „Sonderbundu” w Kolonii oraz „Berliner Sezession” w Berlinie.

Malarstwo Kubišty pozostawało początkowo pod wpływem ekspresjonizmu, później pod wpływem kubizmu i futuryzmu.

Podczas I wojny światowej – w szeregach Armii Austro-Węgier – służył jako artylerzysta w Puli, Jaromierzu i na Słowacji, ale w wolnych chwilach nadal uprawiał malarstwo. Za zasługi wojenne został odznaczony austriackim Orderem Leopolda.

Zmarł podczas pandemii grypy w wieku 34 lat.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]