Borisowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Borisowo
Борисово
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Data otwarcia 2 grudnia 2011
Długość peronu 162 m
Szerokość peronu 10 m
Głębokość stacji 8 m
Moskwa Metro Line 10.svg
Lublinsko-Dmitrowskaja
Poprzednia stacja Marino (Марьино)
Następna stacja Szypiłowskaja (Шипиловская)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Borisowo
Borisowo
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Borisowo
Borisowo
Ziemia55°37′59″N 37°44′36″E/55,633056 37,743333
Portal Portal Transport szynowy

Borisowo (ros. Борисово) – stacja moskiewskiego metra linii Lublinsko-Dmitrowskiej. Nazwa stacji pochodzi od nazwy wsi Borisowo, którą przyłączono do miasta w 1960 roku. Położona jest w rejonie Bratiejewo w południowym okręgu administracyjnym Moskwy. Budowę rozpoczęto w 1993 roku, ale ze względu na brak środków przerwano w 1996. Prace wznowiono w 2008 roku. Wyjścia prowadzą na ulice Borisowskie Prudy i Bratejewskij Projezd.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plany rozwoju metra w kierunku południowo-wschodnim powstały w drugiej połowie XX wieku, a rozpoczęto ich realizację w latach 90. Prace rozpoczęte w 1993 planowano zakończyć do roku 2000, jednakże problemy finansowe spowodowały ich przerwanie pod koniec 1998 roku. Do roku 2000 usunięto sprzęt z placu budowy, a w 2004 po wydrążeniu pierwszego tunelu do stacji Ziablikowo zdemontowano TBM i skierowano go do budowy metra w Taszkencie. Drugi, znajdujący się w niedokończonym tunelu, wyremontowano w 2008 roku i dokończono drążenie.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Początkowo planowano stacji nadać nazwę Bratiejewo (Братеево), jednakże władze miasta przeznaczyły ją dla planowanej stacji na przedłużeniu linii Zamoskworieckiej, a dla stacji zaproponowano nazwę Borisowo. 29 listopada 2011 władze Moskwy zmieniły nazwę stacji linii Zamoskworieckiej na Ałma-Atinskaja (na cześć dawnej stolicy Kazachstanu, w zamian za nazwanie jednej ze stacji metra w Ałmaty Moskowskaja (Московская)), jednakże stacji Borisowo nie przywrócono pierwotnej nazwy.

Konstrukcja i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Ozdobna lampa na stacji

Jednopoziomowa, jednonawowa stacja metra z jednym peronem. Na kolorystykę stacji składają się biel, czerń i odcienie szarości. Ściany nad torami pokryto aluminiowymi panelami. Podłogi wyłożono szarym i czarnym granitem, a przy krawędziach peronów zamontowano diody LED. W stropie stacji znajdują się wnęki z ozdobnymi lampami w kształcie walców. Stacje Borisowo, Szypiłowskaja i Ziablikowo są wykończone w tym samym stylu, różnią się tylko detalami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]