Boza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Turecka boza z ciecierzycą i cynamonem
Szklanka białostockiej buzy

Boza, buza (tur. boza, od pers. بوزه – piwo) – lekko sfermentowany napój, charakterystyczny dla kuchni krajów bałkańskich i tureckiej.

Znany i produkowany w Bułgarii, Macedonii Północnej, Albanii i Turcji. W Turcji boza jest przyrządzana ze sfermentowanej kukurydzy, zaś w Bułgarii z pszenicy lub prosa. Napój ma gęstą konsystencję i bardzo niską zawartość alkoholu (zazwyczaj około 1%), a smak lekko kwaśny, słodkawy.

W Macedonii boza jest delikatniejsza, jaśniejsza i bardziej rozrzedzona oraz nieco słodsza.

W Turcji podawana jest z cynamonem i pieczoną ciecierzycą, a spożywana głównie zimą. W czasach osmańskich była rozpowszechniona także w muzułmańskich wojskach jako napój orzeźwiający i nieupajający, a bogaty w węglowodany i witaminy.

W Bułgarii jest częścią tradycyjnego śniadania (banica i boza).

W Albanii najczęściej jest produkowana i sprzedawana w północnej części kraju; łatwo dostępna w cukierniach i lodziarniach stołecznej Tirany.

W Serbii boza produkowana jest i sprzedawana na obszarze całego kraju.

Odmiana popularna w Rumunii nazywa się bragă, i jest słodsza niż w Turcji i Bułgarii, ale gęstsza i ciemniejsza niż w Macedonii.

Do Polski napój przywędrował wraz z macedońskimi imigrantami i jest nazywany buzą. Wyrabiana z kaszy jaglanej, buza była popularna w przedwojennym Białymstoku. Często podawano ją z chałwą[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Dobroński, Jolanta Szczygieł-Rogowska: Białystok – lata 20, lata 30. Białystok: Instytut Wydawniczy Kreator, 2003, ISBN 83-7344-006-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]