Brama Morawska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brama Morawska
Moravská brána
ilustracja
tereny Bramy Morawskiej
Państwo

 Czechy

Miejscowości

Ostrawa

Wysokość

200–250 m n.p.m.

Rodzaj obiektu

kraina geograficzna

Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej znajduje się punkt z opisem „Brama Morawska”
49,66667°N 18,00000°E/49,666667 18,000000
„Szlaki drogowe”, mapa z Geografii ziem dawnej Polski Antoniego Sujkowskiego (1918). Brama Morawska oznaczona numerem 4.
Geostrategiczna mapa Europy Wschodniej
Brama Morawska na mapie Czech
Mapa ukształtowaniu terenu wzdłuż granicy polsko-czeskiej, widoczne znaczne obniżenie terenu Bramy Morawskiej

Brama Morawska (czes. Moravská brána) – kraina geograficzna w Czechach i Polsce, wąskie zapadlisko między łańcuchami górskimi Sudetami i Karpatami[1]. Długość Bramy Morawskiej wynosi około 40 km, natomiast szerokość w zależności od przyjętych norm pomiarowych od 5 do 20 km[2]. Wysokość bezwzględna do 310 m n.p.m., natomiast względna od 200 do 250 m[3].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Granica polsko-czeska.

Brama Morawska stanowi obniżenie pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Pogórzem Śląskim a Sudetami Wschodnimi, będące działem wodnym pomiędzy górną Odrą i Beczwą, a równocześnie zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

Rozciąga się od Moraw do Śląska w kierunku północno-wschodnim, na długości około 65 km. Od południa ograniczona jest grzbietem Malenik (479 m n.p.m.), od północy zaś doliną rzeki Olzy przy jej ujściu do Odry (województwo śląskie).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Brama Morawska od najdawniejszych czasów stanowiła naturalne przejście pomiędzy Sudetami i Karpatami[1]. Tędy przebiegały najważniejsze trakty handlowe z południa Europy nad Morze Bałtyckie (np. jeden z wariantów szlaku bursztynowego[3], transkontynentalny szlak radanitów w X–XII w.), a także szlaki z Polski do Czech.

Najważniejszym miastem Bramy Morawskiej jest dziś Ostrawa. U północnego wylotu Bramy Morawskiej po stronie polskiej leżą między innymi takie miasta, jak Racibórz czy Wodzisław Śląski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ilustrowana encyklopedia powszechna Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2011, s. 623.
  2. Brama Morawska. Historyczny i współczesny wpływ na ziemie Górnego Śląska, Portal Tuudi.net, 1 lutego 2021 [dostęp 2021-02-10] (pol.).
  3. a b Włodzimierz Masłowski Słownik nazw geograficznych, VIDEOGRAF II Katowice, 2006, s. 251.