Brama Morawska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brama Morawska na mapie Czech
Mapa ukształtowaniu terenu wzdłuż granicy polsko-czeskiej, widoczne znaczne obniżenie terenu Bramy Morawskiej

Brama Morawska (czes. Moravská brána) − kraina geograficzna na Morawach w Czechach, wąskie zapadlisko między Sudetami i Karpatami[1]. Wysokość do 310 m[2].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Brama Morawska stanowi obniżenie pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Pogórzem Śląskim a Sudetami Wschodnimi, będące działem wodnym pomiędzy górną Odrą i Beczwą, a równocześnie zlewiskami Morza Bałtyckiego i Czarnego.

Rozciąga się od Moraw do Śląska w kierunku północno-wschodnim, na długości około 65 km. Od południa ograniczona jest grzbietem Malenik (479 m n.p.m.), od północy zaś doliną rzeki Olzy przy jej ujściu do Odry.

 Osobne artykuły: Śląsk CieszyńskiZaolzie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Brama Morawska od najdawniejszych czasów stanowiła naturalne przejście pomiędzy Sudetami i Karpatami[1]. Tędy przebiegały najważniejsze trakty handlowe z południa Europy nad Morze Bałtyckie (np. jeden z wariantów szlaku bursztynowego[2]), a także szlaki z Polski do Czech. Najważniejszym miastem Bramy Morawskiej jest dziś Ostrawa. U północnego wylotu Bramy Morawskiej po stronie polskiej leżą między innymi takie miasta, jak Racibórz czy Wodzisław Śląski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ilustrowana encyklopedia powszechna Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2011, s. 623
  2. a b Włodzimierz Masłowski Słownik nazw geograficznych, VIDEOGRAF II Katowice, 2006, s. 251