Brenner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brenner
Ilustracja
Państwo

 Austria
 Włochy

Wysokość

1374 m n.p.m.

Pasmo

Alpy Zillertalskie / Stubaier Alpen

Położenie na mapie Tyrolu
Mapa konturowa Tyrolu, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Brenner”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Brenner”
Ziemia47°00′12″N 11°30′27″E/47,003333 11,507500

Brenner (wł. Passo del Brennero, niem. Brennerpass) – jedna z najważniejszych alpejskich przełęczy na granicy Austrii i Włoch, położona na wysokości 1374 m n.p.m. Oddziela Alpy Zillertalskie od Alp Sztubajskich w Alpach Centralnych.

Ze względu na stosunkowo małą wysokość n.p.m. przez Brenner prowadzi najdogodniejsza linia tranzytowa stanowiąca połączenie Niemiec przez Austrię z Włochami – austriacka autostrada A13 i włoska autostrada A22, obie będące częścią trasy europejskiej E45.

Przejście przez Brenner znane było już w starożytności. Wykorzystywano je licznie w średniowieczu. W drugiej połowie XIX wieku przez Brenner poprowadzono linię kolejową. Ze względu na dogodność połączenia nie wymagała ona budowy tunelu. Obecnie przez Brenner przechodzi droga regionalna oraz autostrada łącząca Innsbruck z Weroną. Na przełęczy znajduje się stacja kolejowa, a po jej południowej, włoskiej stronie, niewielka graniczna wioska Brennero, rozbudowana w czasach Mussoliniego do obsługi posterunków granicznych i celnych.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]