Brenner Autobahn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A13
Długość 36 km
Kraje związkowe Tyrol
Mapa
Mapa A13
Zdjęcie
Wiadukt Europabrücke
Wiadukt Europabrücke

Autostrada A13 (niem. Autobahn A13) także Brennerautobahn (Autostrada Brennerska)autostrada w Austrii w ciągu trasy europejskiej E45. Łączy Innsbruck (autostrada A12) z przełęczą Brenner i dalej z Modeną we Włoszech.

Autostrada została wybudowana w latach 60. XX wieku jako jedna z pierwszych na świecie autostrad przez góry. Jest najważniejszą (i z geologicznego punktu widzenia najtrudniejszą) częścią szlaku z Monachium do Modeny. Kończy się na przełęczy Brenner, która już w czasach rzymskich była jedną z najczęściej wykorzystywanych przełęczy leżących w głównym łańcuchu Alp.

Autostrada zaczyna się na węźle Amras w Innsbrucku na trasie A12. Dodatkowo jest zbudowane też połączenie z węzłem Wilten 3 km. na wschód od węzła Amras, też oznakowane jako A13. Tak więc dla jadących od strony Salzburga i Monachium początek autostrady jest w węźle Wilten.

Na trasie autostrady znajduje się most Europabrücke. Ma on 1837 m długości, wysokość najwyższego z jego filarów wynosi 146 m, zaś największa wysokość mostu nad dnem doliny ma 190 m. Od zbudowania w 1963 do 2004 był najwyższym mostem Europy.

Przejazd autostradą od węzła Patsch-Igls do granicy włoskiej wymaga opłaty. Punkt poboru opłat znajduje się przy węźle Schönberg im Stubaital.