Bronisława Szymkowiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bronisława Szymkowiakówna)
Bronisława Szymkowiak
Ilustracja
Bronisława Szymkowiakówna (1931)
Data i miejsce urodzenia

17 września 1896
Radzionków

Data i miejsce śmierci

12 czerwca 1975
Katowice

Poseł I kadencji Sejmu Śląskiego (II RP)
Okres

od 1922
do 1929

Przynależność polityczna

Chrześcijańska Demokracja

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Śląski Krzyż Powstańczy Krzyż Niepodległości

Bronisława Szymkowiak (ur. 17 września 1896 w Radzionkowie, zm. 12 czerwca 1975 w Katowicach) – polska działaczka społeczna i narodowa na Górnym Śląsku. Delegatka do Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu (1918), posłanka na Sejm Śląski I kadencji w II RP. Organizatorka tajnych służb sanitarnych w czasie powstań śląskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 17 września 1896 w Radzionkowie jako córka Antoniego i Marii z domu Kamińskiej. Matka pochodziła z Małopolski, ojciec zaś, z zawodu krawiec, był Wielkopolaninem. Antoni Szymkowiak od wczesnej młodości zaangażowany był w działalność niepodległościową. Zajmował się m.in. organizowaniem wycieczek do Krakowa dla Górnoślązaków w ramach umacniania ich postawy patriotycznej. Na jednej z takich wycieczek poznał swoją przyszłą żonę Marię[1].

W swym mieszkaniu Szymkowiak zgromadził imponujący zbiór polskich książek, które udostępniał czytelnikom dwa razy w tygodniu. Wzbudziło to niezadowolenie władz niemieckich, wskutek czego decyzją starostwa w Tarnowskich Górach księgozbiór zarekwirowano. W wyniku tych szykan w 1896 Szymkowiakowie wraz z maleńką córeczką Bronisławą przenieśli się do Katowic. Kilka miesięcy później Maria Szymkowiakowa zmarła, wychowaniem córki musiał się zająć ojciec[1].

W czasie I wojny światowej Bronisława przechowywała w swoim mieszkaniu przy ul. Andrzeja 2 w Katowicach księgozbiór tamtejszego Towarzystwa Czytelni Ludowych, którego działalność na czas wojny została zawieszona[2].

Okres międzywojenny[edytuj | edytuj kod]

W 1918 roku została delegatką na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu[3].

Podczas wiecu kobiet 15 grudnia 1918 wybrano ją do Zarządu Wydziału Powiatowego Związku Towarzystw Polek w Katowicach, któremu udostępniła swoje mieszkanie na siedzibę[1].

Była założycielką Polskiego Związku Służby Domowej pod wezwaniem św. Zyty (1920). Stowarzyszenie prowadziło m.in. biuro pośrednictwa pracy dla kobiet chętnych do podjęcia zatrudnienia w charakterze służących. Dla kobiet zrzeszonych w związku Szymkowiakówna urządzała wycieczki do ważnych polskich miast: Częstochowy, Krakowa, Warszawy[1].

Bronisława Szymkowiakówna jako sanitariuszka przy Gospodzie powstańczej w Ligocie (1921)

Od marca 1919 była członkinią Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Podczas I powstania (1919) pełniła służbę sanitarną, przechowywała i donosiła broń oraz leki. Z polecenia Polskiej Organizacji Wojskowej przed wybuchem II powstania wspólnie z Bożeną Sołtysówną podjęła się organizacji tajnych kursów sanitarnych[1].

W okresie plebiscytowym, w lutym 1920, z polecenia Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu, objęła kierownictwo sekcji kobiecej na powiat katowicki. Była członkiem Komisji Doradczej w Katowicach[1].

Od maja 1920 współredagowała czasopismo dla kobiet „Głos Polek” (później – „Głos Młodych Polek”), będące organem Związku Towarzystw Polek. Składało się ono przede wszystkim z tekstów publicystycznych i literackich, nawiązujących do bieżącej sytuacji politycznej i umacniających odbiorców w polskości. W dodatku dla dzieci, zatytułowanym „Nasz Przyjaciel”, publikowano treści dydaktyczno-wychowawcze: wiersze, baśnie, opowiadania, czytanki historyczne, teksty moralizatorskie[1]. Uczyła dzieci górników czytania i pisania w języku polskim[3].

Jako członkini Komitetu Przyjmowania Emigrantów Polskich organizowała zakwaterowanie i wyżywienie dla Polaków przybywających na Górny Śląsk w związku udziałem w plebiscycie. W dniu plebiscytu, 20 marca 1921, zasiadała w Komitecie Parytetycznym nadzorującym przebieg głosowania w Katowicach[1].

Podczas III powstania również otrzymała zadanie organizacji kursów sanitarnych. Z nakazu Naczelnych Wojsk Powstańczych i Delegatury Powstańczego Czerwonego Krzyża utworzyła ośrodek sanitarny i gospodarczy w Ligocie, do którego sprowadzała za pośrednictwem PCK żywność, a także wraz z przybyłymi z Poznania pielęgniarkami opatrywała powstańców[1].

Opiekowała się powstańczymi rodzinami, założyła też schronisko dla rekonwalescentów. W swoim mieszkaniu przechowywała broń i sztandary. Organizowała paczki dla powstańców przetrzymywanych w więzieniu policyjnym w Katowicach[3].

Po podziale Górnego Śląska, Szymkowiakówna z ramienia Towarzystwa Polek[1], którego była sekretarzem generalnym[4], opiekowała się polskimi uchodźcami z terenów przyznanych Niemcom. W jej mieszkaniu urządzono Biuro Pośrednictwa Pracy, oferujące emigrantom pomoc w znalezieniu pracy[1].

W 1922 weszła do Komitetu Przyjęcia Wojsk Polskich, które pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyły 20 czerwca do Katowic[1].

24 września 1922, kandydując z listy Bloku Narodowego, otrzymała mandat poselski do Sejmu Śląskiego I kadencji[1]. Była najmłodszą posłanką[3] i jedną z dwóch kobiet wybranych do Sejmu Śląskiego[1]. W 1928 wraz z częścią posłów chadeckich i ludowych utworzyła prorządowy klub Polskiego Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji[4], którego była sekretarzem[5].

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939, wyjechała do Krakowa, gdzie działała w konspiracji[3]. W 1942 została aresztowana przez gestapo i osadzona w więzieniu Montelupich, z którego została zwolniona warunkowo w 1943, oficjalnie ze względu na stan zdrowia, jednak jak wspominała: „Starania o zwolnienie moje były suto poparte materialnie”[1].

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Na Śląsk powróciła w 1945[1] i podjęła pracę w hutnictwie[3]. Pełniła funkcję kierowniczki działu socjalnego w hucie „Ferrum”, później zaś w hucie „Kościuszko” w Chorzowie[4]. W 1958 przeszła na emeryturę. W latach 1965–1967 była ławnikiem ludowym. Współpracowała też ze Śląskim Instytutem Naukowym, na zlecenie którego w latach 60. opracowała biogramy działaczek polskiego ruchu kobiecego na Górnym Śląsku. Zmarła 12 czerwca 1975 w Katowicach[1].

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Uchwałą Rady Państwa z 25 kwietnia 1972 została awansowana do stopnia podporucznika rezerwy Wojska Polskiego[2].

Za całokształt działalności w 1963 została uhonorowana Śląską Nagrodą im. Juliusza Ligonia, a w 1964 nadano jej Srebrną Odznakę Honorową za zasługi dla Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej[1].

Ponadto odznaczona została:

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Szymkowiakówna jest jedną z bohaterek filmu 5 kobiet Sejmu Śląskiego – fabularyzowanego dokumentu według pomysłu Małgorzaty Tkacz-Janik, w reżyserii Macieja Marmoli oraz Kamila Niesłonego[6], a także jedną z 30 bohaterek wystawy „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie” powstałej w 2019 i opowiadającej o roli kobiet w śląskich zrywach powstańczych i akcji plebiscytowej. Koncepcję wystawy, scenariusz i materiały przygotowała Małgorzata Tkacz-Janik, a grafiki Marta Frej[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s Anna Musialik. Wokół życia i spuścizny Bronisławy Szymkowiak. „Książnica Śląska”. t. 31, 2020. 
  2. a b Alina Bednarz, Marta Dąbrowska-Okrasko: Patriotki ze Śląska. Historia Polskiego Ruchu Kobiecego na Górnym Śląsku. Stowarzyszenie ON/OFF. [dostęp 2021-03-09].
  3. a b c d e f Michalina Bednarek: Bronisława Szymkowiakówna. wyborcza.pl. [dostęp 2021-03-11].
  4. a b c Henryk Rechowicz: Sejm Śląski 1922–1939. Katowice: Wydawnictwo „Śląsk”, 1971.
  5. Edward Długajczyk: Sanacja śląska 1926–1939. Zarys dziejów politycznych. Katowice: Wydawnictwo „Śląsk”, 1983.
  6. 5 kobiet Sejmu Śląskiego. Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. [dostęp 2021-03-12].
  7. 60 na 100: Sąsiadki. Wystawa. Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. [dostęp 2021-03-08].