Przejdź do zawartości

Brudnów (województwo łódzkie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Brudnów – zniesiona nazwa wsi w Polsce położonej w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Dalików.

Z dniem 1 stycznia 2008 z Brudnowa została wydzielona wieś Brudnów Stary[1]. Rok później, z dniem 1 stycznia 2009 roku, nazwa Brudnów została zniesiona, a dotychczasowe części wsi uzyskały status miejscowości podstawowych: Brudnów Pierwszy, Brudnów Drugi, Brudnów Trzeci, Brudnów Piąty. Podobnie Brudnów Czwarty, który wcześniej był częścią Dąbrówki Woźnickiej[2].

Wszystkie sześć wymienionych wsi ma charakter rolniczy z walorami turystycznymi. Przebiega tędy Łódzki Szlak Konny im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, są tam gospodarstwa agroturystyczne, hotel dla psów.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początki Brudnowa sięgają XVII wieku. W 1631 roku znana była rodzina Brudnowskich z Brudnowa w p. łęczyckim, parafii domaniewskiej – „Regesty z wielkopolskich ksiąg grodzkich i ziemskich” w opracowaniu Włodzimierza Dworzaczka.

3 maja 1802 r. przebywał tu i zmarł Franciszek Jerzmanowski z Jerzmanowa herbu Dołęga[3] – komisarz sejmowy, poseł, poseł na Sejm Wielki, pochowany w sąsiednim Domaniewie.

W 1827 r. było tu 21 domów, 208 mieszkańców. W 1880 r. Brudnów liczył 22 domy i 983 morgów powierzchni.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego określa miejscowość jako wieś Brudno w pow. łęczyckim, gm. Dalików, parafii Domaniew[4].

W 1933 r. część wsi nosiła nazwę „Osada Zakrzewka”, została wydzielona z majątku Brudnów, a w wyniku zadłużenia jej przez Antoniego Szczypińskiego zlicytowana przez Komornika sądu grodzkiego w Łodzi Ignacego Hermanowskiego[5].

W latach 1959–1968 miejscowość była siedzibą Gromady Brudnów. GRN w Brudnowie została utworzona na podstawie uchwały Nr 57/59 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 3 września 1959 r. w sprawie zniesienia i utworzenia niektórych gromad w województwie łódzkim. W myśl tej uchwały zniesiono gromadę Budzynek i Domaniew, a z ich obszarów utworzono nową gromadę Brudnów w powiecie poddębickim[6].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

Organizacje

[edytuj | edytuj kod]

Od 2019 roku działa organizacja pozarządowa „Koło Gospodyń Wiejskich Brudnowianki”[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]