Bukowska Kępa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kempa
Bukowska Kępa
Państwo

 Czechy

Położenie

Bukowiec

Pasmo

Beskid Śląski, Karpaty

Wysokość

571 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa konturowa Beskidu Śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kempa”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kempa”
Ziemia49°33′08,5″N 18°50′20,0″E/49,552361 18,838889

Bukowska Kępa (czes.: Kempa, ciesz.: Kympa, 571 m n.p.m.) – niewysoka, bezleśna góra w Beskidzie Śląskim, stanowiąca zakończenie grzbietu, jaki odchodzi od masywu Girowej w kierunku północno-wschodnim. W całości na terenie Czech.

Bukowska Kępa wznosi się w widłach Olzy i potoku Bukowiec, dominując od północnego wschodu nad wsią Bukowiec. Na szczycie wzgórza w latach wojny trzydziestoletniej wzniesiono szańce obronne (tzw. „Szwedzkie szańce” lub „Bukowskie szańce”).

Ze względu na niedostępność przełomowego odcinka doliny Olzy powyżej ujścia Bystrego Potoku, drogę z Jabłonkowa do Istebnej poprowadzono właśnie północnymi stokami Bukowskiej Kępy. Przy drodze tej jeszcze w XVII w. został założony pierwszy istebniański cmentarz – „wielki kierchów pod Kympóm”, którego ślady zanikły już przed II wojną światową. Później przebiegała tędy odnoga gościńca cesarskiego (tzw. „cysorki") z Żywca przez Milówkę i Koniaków do Jabłonkowa, a stromy podjazd z Bukowca „do Kympy” przewijał się w wielu opowieściach istebniańskich i koniakowskich furmanów. Obecnie biegnie tędy szosa z Istebnej do Bukowca.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barański, Mirosław J.: Beskid Śląski. Pasmo Stożka i Czantorii. Przewodnik turystyczny. Wyd. Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa 1996, ISBN 83-7005-370-X;