Cadillac One

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cadillac One
Limuzyna Baracka Obamy, ochrzczona przez agentów Secret Service "Bestią" (The Beast), popularnie nazywana "Jeżdżącą fortecą." (Rolling Fortress)
Limuzyna Baracka Obamy, ochrzczona przez agentów Secret Service "Bestią" (The Beast), popularnie nazywana "Jeżdżącą fortecą." (Rolling Fortress)
Inne nazwy "The Beast"
Producent General Motors Co.'s
Projektant Ed Welburn
Okres produkcji 20 stycznia 2009 (około 12 sztuk)
Miejsce produkcji Detroit-Hamtramck Assembly plant
Poprzednik Cadillac / Lincoln
Dane techniczne
Segment pojazdy zbrojone / hermetyczne gazo odporne
Typy nadwozia Limuzyna budowana na ramie ciężarówki Chevrolet Kodiak
Silniki wysokoprężny Duramax o pojemności 6,6 l
Rodzaj napędu tylny
Długość 5,5 m
Wysokość 1,77 m
Masa własna 9,1 t
Liczba miejsc 7
Wyposażenie
dodatkowe
zasłona dymna – podczerwone granaty dymne

Cadillac One (zwany także potocznie Bestią) – oficjalny samochód, jakim porusza się prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wbrew nazwie, nie jest to Cadillac, lecz opancerzona limuzyna budowana na specjalne zamówienie według specyfikacji United States Secret Service, na bazie samochodu ciężarowego Chevrolet Kodiak, stylizowana z użyciem tylko niektórych elementów Cadillac Escalade (przednie światła). Jest lądowym odpowiednikiem Air Force One.

Obecny model[edytuj | edytuj kod]

Współczesny samochód prezydencki Cadillac One, to limuzyna budowana na ramie ciężarówki Chevrolet Kodiak wyprodukowana przez firmę General Motors. Ze względu na budowę i wyposażenie, pojazd ten jest potocznie nazywany "Bestią". Obecny model limuzyny wszedł do użytku 20 stycznia 2009 roku. Cena samochodu wynosiła 600 tys USD, czyli równowartość około 2 mln zł.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Samochód jest masywną, czarną limuzyną zbudowaną na podwoziu Chevrolet Kodiak. Limuzyna została zbudowana według wymagań specyfikacji Secret Service, jest zabezpieczona przed wybuchami, kulo- i gazoodporna. Spełnia wszystkie wymagania i posiada zabezpieczenia wymagane przez Secret Service. Wnętrze jest przystosowane do potrzeb męża stanu. Większość podzespołów jest produkowana na specjalne zamówienie, w tym ręcznie szyte obicia wnętrz. Cadillac One (zbliżony wyglądem do Cadillaca DTS) wyposażony jest w co najmniej 5-centymetrowej grubości opancerzenie oraz kuloodporne szyby o grubości 12,5 cm. Platforma podłogowa to metalowa płyta o grubości 12 cm. Drzwi mają grubość 20 cm, zostały wykonane z kombinacji stopu tytanu uzbrojonego w płytki ceramiczne, stali, kevlaru, aluminium i betonu[potrzebny przypis]. Samochód jest tak skonstruowany, by znajdujący się w nim prezydent przetrwał nie tylko ostrzał z broni maszynowej, ale też wybuch przydrożnej bomby, a także atak z użyciem broni biologicznej. "Bestia" waży 8 ton i zużywa średnio 30 l paliwa na 100 km. Bestia wyposażona jest w 8-cylindrowy silnik wysokoprężny Duramax. Przyspieszenie prezydenckiej limuzyny 0 do 60 mil na godzinę zajmuje 15 s. W prezydenckiej kabinie może zmieścić się pięciu pasażerów, łącznie samochodem może podróżować dziesięć osób, wliczając kierowcę. Prezydent ma do dyspozycji wyposażenie potrzebne do pełnienia obowiązków głównodowodzącego sił zbrojnych, w tym szyfrowaną komunikację poprzez bezprzewodową łączność satelitarną SATCOM w towarzyszącym mu Chevrolecie Suburban[potrzebny przypis].

Incydenty[edytuj | edytuj kod]

23 maja 2011 roku doszło do incydentu z udziałem Cadillaca One: w trakcie podróży prezydenta Baracka Obamy samochód utknął na przejeździe, w bramie ambasady Stanów Zjednoczonych w Dublinie; prezydenta nie było w środku limuzyny,

20 marca 2013 roku samochód został unieruchomiony i odholowany na platformie w Tel Aviv, kiedy kierowca przez pomyłkę zatankował benzynę zamiast oleju napędowego.

Cadillac One w asyście pojazdów Secret Service

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]