Air Force One

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy kryptonimu samolotu. Zobacz też: Air Force One (film).
Air Force One
Osobisty gabinet prezydenta na pokładzie Air Force One
Lyndon Johnson składa przysięgę prezydencką na pokładzie Air Force One po zabójstwie Johna F. Kennedy’ego

Air Force Onekryptonim nadawany każdemu samolotowi amerykańskich sił powietrznych, na którego pokładzie znajduje się urzędujący Prezydent Stanów Zjednoczonych[1].

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) posiadają dwa samoloty VC-25A[1], o numerach 28000 i SAM 29000 o tym przeznaczeniu. Są to zrobione na zamówienie i specjalnie przystosowane wersje cywilnych samolotów Boeing 747-2G4B "Jumbo Jet"[1]. Przed wprowadzeniem w 1990 samolotów 28000 i 29000, od 1958 były wykorzystywane dwa inne Boeingi typu 707-320B o numerach 26000 i 27000[1].

Te dwa "Jumbo Jety" znajdują się w hangarze numer 19 w bazie Sił Powietrznych USA Andrews w stanie Maryland[1]. Prezydent często, np. by dostać się z Białego Domu do Andrews, używa innych środków transportu lotniczego: śmigłowiec Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (US Marines) nosi wówczas kryptonim Marine One[1]. Analogicznie samolot armii amerykańskiej określa się kryptonimem Army One, samolot marynarki wojennej Navy One, a samolot cywilny Executive One. Kiedy samolotem leci prezydencka rodzina, wówczas nadaje mu się nazwę Executive One Foxtrot. Analogicznie, samolotowi amerykańskich sił powietrznych, na którego pokładzie znajduje się wiceprezydent Stanów Zjednoczonych nadaje się kryptonim Air Force Two.

Wystrój wnętrza samolotu jest całkowicie zmieniony i przystosowany do spełniania potrzeb prezydenta. Są w nim luksusowe sypialnie, gabinety, dwie kuchnie, ale także sala operacyjna i dobrze wyposażona apteka[1]. Każda z maszyn jest naszpikowana sprzętem komunikacyjnym, mają własne centrale telefoniczne, mogą także spełniać rolę latającego centrum dowodzenia na wypadek zmasowanego ataku atomowego[1]. Jest także miejsce dla prezydenckiej rodziny, części personelu Białego Domu i dla przedstawicieli mediów[1]. Ze szczegółów militarnych wiadomo, że Air Force One jest chroniony przed atakiem rakietami ziemia-powietrze lub powietrze-powietrze i może być tankowany w powietrzu[1].

Samolot uzyskuje kryptonim Air Force One tylko wtedy kiedy na jego pokładzie znajduje się aktualnie urzędujący Prezydent Stanów Zjednoczonych. Gdy Richard Nixon musiał ustąpić po Aferze Watergate, odleciał z bazy Andrews właśnie tym odrzutowcem. W momencie kiedy Gerald Ford złożył prezydencką przysięgę, samolot, którym leciał jeszcze Nixon stracił kryptonim Air Force One.

Poprzez lata Air Force One odgrywała znaczącą rolę w historii i stała się symbolem prezydenckiej władzy podobnie jak Biały Dom czy posiadłość Camp David na zalesionym terenie w stanie Maryland.

22 listopada 1963 na pokładzie Air Force One prezydent John F. Kennedy podróżował do Dallas w Teksasie, gdzie został zamordowany. Tego samego dnia w tym samolocie wiceprezydent Lyndon B. Johnson złożył prezydencką przysięgę. Tym samym samolotem leciał do Chin z historyczną wizytą prezydent Richard Nixon.

Odniesienia w kulturze popularnej[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j Longin Pastusiak: Zamachy na prezydentów USA. Warszawa: Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna "Adam", 2010, s. 26-31. ISBN 978-83-7232-951-6.

Linki zewnętrzne[edytuj]