Cameron Mackintosh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cameron Mackintosh
Ilustracja
Cameron Mackintosh (2012)
Imię i nazwisko

Sir Cameron Anthony Mackintosh

Data i miejsce urodzenia

17 października 1946
Londyn

Dziedzina sztuki

musical

Ważne dzieła
Strona internetowa

Sir Cameron Anthony Mackintosh, (ur. 17 października 1946 w Londynie) – brytyjski producent teatralny, współtwórca najbardziej kasowych musicali w historii: Kotów, Upiora w Operze, Les Misérables.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Enfield, na przedmieściach Londynu Cameron dorastał w rodzinie katolickiej. Jego rodzicami są Szkot i Maltanka. Cameron ma młodszego brata, Roberta - również związanego ze światem muzycznym (jest kostiumologiem)[1]. Od dzieciństwa pragnął być producentem teatralnym[2]. W roku 1996 został uhonorowany tytułem szlacheckim Knight Bachelor za zasługi dla teatru brytyjskiego.
Jest gejem. Jego wieloletnim partnerem jest australijski fotograf Michael Le Poer Trench. Mackintosh jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi orientacji homoseksualnej w Wielkiej Brytanii[3] Producent jest sponsorem i opiekunem londyńskiej fundacji charytatywnej The Food Chain, dbającej o właściwe odżywianie nosicieli HIV.

Producent[edytuj | edytuj kod]

Cameron rozpoczął swoją karierę teatralną w latach sześćdziesiątych, począwszy od pomocnika inspicjenta aż do menedżera sceny w spektaklach objazdowych. W latach 70 stał się już dość znanym producentem. Jego przedstawienia cieszyły się zmiennym powodzeniem.

W roku 1981 wyprodukował Cats, premierowy musical Andrew Lloyd Webbera. Spektakl okazał się hitem, jednym z najdłużej w historii granych musicali na West Endzie i Broadwayu.

Dwa lata później Cameron rozpoczął współpracę z Claude-Michel Schönbergiem oraz Alain Boublilem mającą na celu przeniesienie i rozbudowę francuskiego musicalu Les Misérables na scenie londyńskiej. Po stworzeniu angielskiego libretta spektakl miał brytyjską prapremierę w październiku 1985. Po początkowym chłodnym przyjęciu spektakl okazał się olbrzymim sukcesem finansowym - jest najdłużej granym (do dziś bez przerwy) musicalem na West Endzie.

W 1986, wyprodukował kolejny hit WebberaUpiora w Operze. Spektakl jest najbardziej dochodowym przedsięwzięciem show businessu w historii (dochód brutto z wszystkich wystawień światowych przekracza 5 miliardów dolarów[4]) a przedstawienie londyńskie do tej pory nie zeszło ze sceny (od dnia premiery jest wystawiane w Her Majesty's Theatre).

Kolejną znaczącą produkcją (w roku 1990) było nowe dzieło Schönberga i Boublila - Miss Saigon, które również odniosło znaczący sukces na całym świecie.

Innymi spektaklami wyprodukowanymi przez Mackintosha były:

Mackintosh był również producentem galowych koncertów:

W roku 1998 producent obchodził trzydziestolecie pracy w show businessie. Z tej okazji w dniach 7 i 8 lipca wyprodukował koncert galowy (przychód przeznaczono na cele charytatywne) zatytułowany Hey, Mr. Producer![8], który zaszczyciła swoją obecnością m.in. Królowa Elżbieta wraz z małżonkiem, księciem Filipem.

Mackintosh jest uznany za osobę, która doprowadziła do światowej ekspansji musicali znanych dotychczas lokalnie w Londynie i Nowym Jorku. W chwili obecnej największe zyski przynoszą globalnie właśnie produkcje światowe, zwłaszcza w Europie Wschodniej (Gdynia, Warszawa, Budapeszt, Belgrad) i w Azji (Seul, Tokio). Producent preferuje standard replica, w którym sprawuje pełną kontrolę nad licencjonowanym spektaklem (scenografia, oświetlenie, ruch sceniczny, orkiestracja). Rzadko udziela licencji non replica, jednym z wyjątków jest Teatr Muzyczny „Roma”, gdzie we wrześniu 2010 roku zrealizowano premierę Les Misérables[9].

Mackintosh od 1991 roku jest jednym ze współwłaścicieli spółki Delfont Mackintosh, która włada lub zarządza obecnie 7 teatrami na West Endzie:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert Cameron w IBdB (ang.)
  2. Oficjalna biografia. cameronmackintosh.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-21)]. (ang.).
  3. Artykuł z The Independent. news.independent.co.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-01-07)].(ang.)
  4. Dane ze strony oficjalnej musicalu. thephantomoftheopera.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-22)]. (ang.).
  5. Opis filmu 10 rocznica Les Misérables
  6. Koncert galowy 25 lat Les Misérables. [dostęp 2011-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-20)].
  7. Koncert galowy 25 lat Upiora w Operze. [dostęp 2011-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-18)].
  8. Dane o koncercie z w bazie IMDb (ang.)
  9. Info ze stromy Teatru Muzycznego Roma

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hey, Mr. Producer! The Musical World of Cameron Mackintosh by Sheridan Morley and Ruth Leon, published in the UK by Weidenfeld & Nicolson and in the US by Back Stage Books, 1998 oficjalna biografia

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]