Canary Wharf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Canary Wharf – widok znad Tamizy

Canary Wharf – kompleks biurowy we wschodnim Londynie (Wielka Brytania) w dzielnicy Tower Hamlets. Obecnie rywalizuje z City of London o miano centrum biznesowego miasta.

W Canary Wharf umiejscowione są trzy spośród najwyższych budynków Wielkiej Brytanii: mierzący 235 metrów One Canada Square (również zwany Canary Wharf), 25 Canada Square oraz 8 Canada Square.

W budynku One Canada Square rozegrała się też akcja dwóch ostatnich odcinków drugiego sezonu popularnego brytyjskiego serialu science-fiction Doctor Who – Army of Ghosts i Doomsday. Zgodnie z akcją serialu mieścił się tam tajny instytut badania pozaziemskich technologii o nazwie Torchwood.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa kompleksu pochodzi od nazwy rozwijającej się do lat 60. dzielnicy doków nad Tamizą. Po czasach prosperity obiekty portowe podupadły i straciły na znaczeniu. Rewitalizacja terenu rozpoczęła się w 1981 roku za rządów Margaret Thatcher. Początkowo powstawały tam niewielkie budynki związane z przemysłem lekkim, ale rozwój projektu zahamowany został ze względu na brak dużych inwestorów i niewystarczającą sieć komunikacyjną łączącą Canary Wharf z centrum Londynu.

Do prac powrócono w 1988 roku, gdy projekt wykupiła kanadyjska firma Olympia and York. Pierwszy etap budowy zakończył się w 1992 roku. Krach na rynku nieruchomości na początku lat 90. XX w. spowodował jednak, że dalsze prace zostały przerwane, a inwestor postawiony został w stan upadłości. W grudniu 1995 roku centrum wykupione zostało przez międzynarodowe konsorcjum wspierane przez byłych właścicieli Olympia & York. Prawdziwy sukces Canary Wharf przyszedł dopiero pod koniec lat 90. wraz z rozbudową Jubilee Line – jednej z londyńskich linii metra i połączeniem jej z Docklands Light Railway (DLR), której jedna ze stacji znajduje się wewnątrz Canada Square.

Canary Wharf dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Obecnie biura Canary Wharf zajmują duże banki, np. Credit Suisse, HSBC, Citigroup, Morgan Stanley, Bank of America oraz Barclays, a także firmy medialne, np. The Telegraph, The Independent, Reuters oraz Daily Mirror. Znajduje się tutaj także brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (Financial Services Authority – FSA) – agenda rządowa regulująca i nadzorująca instytucje i firmy finansowe.

Na początku 2006 roku w kompleksie pracowało 78 000 osób, z których ok. 25% mieszka w sąsiednich dzielnicach. Dzięki rozwijającej się sieci handlowej Canary Wharf odwiedza co tydzień również ok. 500 000 kupujących.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]