Carl Hagenbeck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Carl Hagenbeck

Carl Hagenbeck (ur. 10 czerwca 1844 w Hamburgu - zm. 14 kwietnia 1913 tamże) – niemiecki treser, był właścicielem przedsiębiorstwa handlu zwierzętami egzotycznymi i kilku cyrków objazdowych.

Życiorys[edytuj]

Był synem handlarza ryb i zwierząt Karola Hagenbecka.[1] W 1866 roku przejął zakład ojca i go rozwinął. W roku 1907 założył ogród zoologiczny w hamburskiej dzielnicy Stellingen noszący do dnia dzisiejszego nazwę Hagenbeck i będący w posiadaniu rodziny Hagenbeck.

Hagenbeck opracował nowe metody hodowli, aklimatyzacji i tresury zwierząt.[2]

W 1874 zdecydował się na zorganizowanie wystawy Samoańczyków (grupy etnicznej żyjącej na Wyspach Samoa) oraz Lapończyków, jako "nieskażenie czystej" nacji (tzw. "ludzie zoo"). W 1876 wysłał wysłannika do rządzonego przez Egipcjan Sudanu w celu przywiezienia z tego kraju dzikich zwierząt oraz Nubijczyków. Wystawa Nubijczyków odniosła wielki sukces w dużych Europejskich miastach - Paryżu, Londynie oraz Berlinie. Wysłał on również swojego agenta na Labrador w celu "ochrony" Eskimosów " (Inuitów). Inuici pokazywani byli później w Hamburgu.

Opisał go Alfred Szklarski w cyklu o Tomku Wilmowskim jako pracodawcę Andrzeja Wilmowskiego, Jana Smugi i bosmana Nowickiego.

Przypisy

  1. Papa Hagenbeck Kurier Lwowski 1893 nr 222 s. 5
  2. Hagenbeck i jego przedsiębiorstwo Kurier Lwowski 1913 nr 185 s. 4