Carlos do Carmo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carlos do Carmo
Ilustracja
Carlos do Carmo (2007)
Imię i nazwisko Carlos Alberto do Carmo Almeida
Data i miejsce urodzenia 21 grudnia 1939
Lizbona
Gatunki fado
Zawód śpiewak
Wydawnictwo Tecla, Philips, PolyGram, EMI
Odznaczenia
Komandor Orderu Infanta Henryka (Portugalia)

Carlos Alberto do Carmo Almeida (ur. 21 grudnia 1939 w Lizbonie) – portugalski śpiewak, wykonawca muzyki fado.

Jest synem śpiewaczki fado Lucilli do Carmo i Alfreda de Almeida, księgarza i hotelarza. W młodości studiował hotelarstwo w Szwajcarii, a karierę artystyczną rozpoczął w 1964, choć już w wieku 9 lat nagrywał piosenki.

W 1976 reprezentował Portugalię na XXI Festiwalu Eurowizji, gdzie wystąpił z pieśnią Flor de verde pinho (opartą na poemacie Manuela Alegre).

Jego najbardziej znane piosenki to: Os putos, Um homem na cidade, Canoas do Tejo, Lisboa menina e moça, Duas lágrimas de orvalho y Bairro Alto. Zajmuje czołowe miejsce wśród twórców współczesnej muzyki portugalskiej, a jego album Un homem no país był pierwszym CD wydanym przez artystę w Portugalii. Od 36 lat Carlosowi do Carmo akompaniuje na gitarze José María Nóbrega.

Wystąpił w filmie Carlosa Saury Fados wraz z innymi artystami portugalskimi oraz brazylijskimi, jak Mariza, Camané, Caetano Veloso. Został ambasadorem muzyki oraz kultury portugalskiej poprzez liczne występy i koncerty na całym świecie. Jest honorowym obywatelem Rio de Janeiro.

Carlo do Carmo (1976)