Carlos do Carmo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Carlos do Carmo
Ilustracja
Carlos do Carmo (2007)
Imię i nazwisko Carlos Alberto do Carmo Almeida
Data i miejsce urodzenia 21 grudnia 1939
Lizbona
Gatunki fado
Zawód śpiewak
Wytwórnie płytowe Tecla, Philips, PolyGram, EMI
Odznaczenia
Komandor Orderu Infanta Henryka (Portugalia)

Carlos Alberto do Carmo Almeida (ur. 21 grudnia 1939 w Lizbonie) – portugalski śpiewak, wykonawca muzyki fado.

Jest synem śpiewaczki fado Lucilli do Carmo i Alfreda de Almeida, księgarza i hotelarza. W młodości studiował hotelarstwo w Szwajcarii, a karierę artystyczną rozpoczął w 1964, choć już w wieku 9 lat nagrywał piosenki.

W 1976 reprezentował Portugalię na XXI Festiwalu Eurowizji, gdzie wystąpił z pieśnią Flor de verde pinho (opartą na poemacie Manuela Alegre).

Jego najbardziej znane piosenki to: Os putos, Um homem na cidade, Canoas do Tejo, Lisboa menina e moça, Duas lágrimas de orvalho y Bairro Alto. Zajmuje czołowe miejsce wśród twórców współczesnej muzyki portugalskiej, a jego album Un homem no país był pierwszym CD wydanym przez artystę w Portugalii. Od 36 lat Carlosowi do Carmo akompaniuje na gitarze José María Nóbrega.

Wystąpił w filmie Carlosa Saury Fados wraz z innymi artystami portugalskimi oraz brazylijskimi, jak Mariza, Camané, Caetano Veloso. Został ambasadorem muzyki oraz kultury portugalskiej poprzez liczne występy i koncerty na całym świecie. Jest honorowym obywatelem Rio de Janeiro.

Carlo do Carmo (1976)