Carlsberg (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Carlsberg (firma))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Butelki piwa Carlsberg
Siedziba przedsiębiorstwa Carlsberg

Carlsberg – największe przedsiębiorstwo piwowarskie w Danii i jedno z największych na świecie. Swoje zakłady posiada w ponad 50 krajach zatrudniając łącznie około 43 tys. pracowników[1]. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Valby w Kopenhadze.

Carlsberg posiada większościowe udziały w kilku ważnych europejskich browarach, takich jak Carlsberg UK, Carlsberg Sweden, Ringnes (Norwegia), Sinebrychoff w Finlandii, Holsten Brauerei AG w Niemczech czy Carlsberg Polska. Należący do Grupy Carlsberga Baltic Beverages Holding działa na szybko rosnących rynkach Rosji, Ukrainy i krajów nadbałtyckich. Liczne działania grupy w Azji koordynuje Carlsberg Asia. Do najważniejszych marek grupy Carlsberg Brewerie A/S na świecie możemy zaliczyć: Carlsberg, Holsten Pilsener, Okocim, Saku, Aldaris, Tuborg, Karhu, Carls, Jacobsen, Baltika.

Przedsiębiorstwo zostało założone w kopenhaskiej dzielnicy Valby w 1847 przez J.C. Jacobsena, a jego firma pochodzi od imienia jego syna – Carla Jacobsena. Początkowo browar nosił firmę Carlsberg-Bryggerier København, a samo piwo warzone było według receptury bawarskiej.

Przypisy

  1. Carlsberg Group: Annual Report 2009 (ang.). [dostęp 2011-02-23].

Linki zewnętrzne[edytuj]