Przejdź do zawartości

Casanova (film 2005)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Casanova
Gatunek

komedia romantyczna

Rok produkcji

2005

Data premiery

25 grudnia 2005

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

108 min

Reżyseria

Lasse Hallström

Scenariusz

Jeffrey Hatcher
Kimberly Simi

Główne role

Heath Ledger
Jeremy Irons
Sienna Miller

Muzyka

Alexandre Desplat

Zdjęcia

Oliver Stapleton

Scenografia

David Gropman

Kostiumy

Jenny Beavan

Montaż

Andrew Mondshein

Produkcja

Mark Gordon
Betsy Beers
Leslie Holleran

Wytwórnia

Touchstone Pictures
The Mark Gordon Company
Gondola Pictures
Power

Dystrybucja

Buena Vista Pictures

Strona internetowa

Casanova – film z 2005 roku w reżyserii Lasse Hallströma przedstawiający życie Giacomo Casanovy.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o pobycie Casanovy (Heath Ledger) w Wenecji w 1753 roku. Doża jest życzliwy Casanovie, powszechnie znanemu z rozwiązłości i łóżkowych podbojów, jednak chcąc uniknąć problemów z kościołem, ostrzega Casanovę przed wygnaniem z miasta. Aby temu zapobiec, Casanova musi wkrótce znaleźć żonę.

Casanova zakochał się we Francesce (Sienna Miller), która jest autorką nielegalnych feministycznych książek wydawanych pod nazwiskiem Bernardo Guardi. Jej matka, Andrea Bruni, namawia ją jednak do małżeństwa z Paprizzio (Oliver Platt), otyłym bogaczem z Genui, którego nigdy w życiu nie widziała. Kiedy Paprizzio dociera do Wenecji, Casanova, podszywając się pod nazwisko Bernardo Guardi, oszukuje przybysza i zaprasza go do swojego domu, a sam, udając Paprizzio, udaje się do Francesci.

Następnie Casanova wyznaje swoją prawdziwą tożsamość Francesce. Zostaje aresztowany przez biskupa Pucci (Jeremy Irons) pod zarzutem herezji i rozpusty. Jednakże ratuje Francescę przed więzieniem dalej grając rolę Bernardo Guardi. Jednak podczas procesu Francesca przyznaje się, że to ona jest prawdziwym Guardi i oboje zostają skazani na śmierć. Tuż przed egzekucją na rynku para zostaje uratowana przez ogłoszenie amnestii papieskiej dla wszystkich więźniów mających być zabitych tego dnia, gdyż są to urodziny papieża. Później okazuje się, że "biskupem", który czytał ogłoszenie, jest ojczym Casanovy, który przybył z jego matką po niego, tak jak to obiecała w dzieciństwie. Bohaterowie uciekają łodzią Paprizzio, zaś brat Francesci, Giovanni (Charlie Cox), zostaje, by kontynuować legendę Casanovy.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nagrody - Casanova (2005) [online], Filmweb [dostęp 2022-03-30] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]