Przejdź do zawartości

Alexandre Desplat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alexandre Desplat
Ilustracja
Alexandre Desplat
Prawdziwe imię i nazwisko

Alexandre Michel Gérard Desplat

Data i miejsce urodzenia

23 sierpnia 1961
Paryż

Zawód

kompozytor, dyrygent

Współmałżonek

Dominique Lemonnier

Lata aktywności

od 1985

Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)
Strona internetowa

Alexandre Desplat (ur. 23 sierpnia 1961 w Paryżu) – francuski kompozytor muzyki filmowej. Zdobywca dwóch Oscarów za muzykę do filmów Grand Budapest Hotel (2014) i Kształt wody (2017).

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Młodość i wykształcenie

[edytuj | edytuj kod]

Alexandre Michel Gérard Desplat urodził się 23 sierpnia 1961 w Paryżu we Francji. Jego rodzice: matka – Greczynka i ojciec – Francuz, poznali się na uniwersytecie w Kalifornii, a po ślubie przenieśli się do Paryża, gdzie urodził się Alexandre. Starszym bratem Alexandre’a jest Vic Desplat. W wieku pięciu lat Desplat rozpoczął naukę gry na fortepianie, a następnie na flecie i trąbce. W młodości interesował się muzyką jazzową, brazylijską i afrykańską, a wkrótce również muzyką filmową i kinematografią amerykańską.

Studia kompozytorskie podjął w Konserwatorium Paryskim (Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris), pobierając nauki u takich profesorów jak Claude Ballif, Iannis Xenakis. Po ukończeniu studiów odbył także kurs orkiestracji w Los Angeles pod kierunkiem Jacka Hayesa.

Początki kariery

[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów Desplat komponował głównie do francuskich przedstawień teatralnych. Pracował także jako policjant. Pierwszym filmem pełnometrażowym do którego skomponował muzykę było Ki lo sa? Roberta Guédiguiana z 1985 r. Do 1990 roku stworzył jeszcze oprawę muzyczną do dwóch francuskich filmów pełnometrażowych, serialu animowanego Pif i Herkules i kilku filmów krótkometrażowych. W latach 1987–1988 współpracował z piosenkarzem Erikiem Moreną pisząc i aranżując muzykę do jego piosenek.

Lata 1990–1999

[edytuj | edytuj kod]

Na początku swojej kariery Desplat poznał swoją przyszłą żonę, skrzypaczkę Dominique Lemonnier. Razem rozpoczęli wspólną współpracę. Dominique często wykonuje partie solowe w muzyce tworzonej przez Desplata, jest także często producentem jego prac. W 1996 r. na potrzeby muzyki do filmu Wielce skromny bohater, stworzyli kwintet smyczkowy Traffic Quintet. Kwintet wykonuje niekiedy partie smyczkowe w muzyce Desplat, on sam aranżuje także na potrzeby koncertowe kwintetu muzykę swoją i innych twórców.

Po 1990 roku jego kariera kompozytorska znacznie się rozwinęła. Desplat skomponował muzykę do wielu produkcji telewizyjnych, krótkometrażowych, reklam telewizyjnych. Pisał także do filmów kinowych. W 1994 r. nawiązał współpracę z reżyserem Jacques’em Audiardem przy jego debiucie reżyserskim Patrz na upadających mężczyzn (Regarde les hommes tomber). Współpracę z Audiardem Desplat kontynuuje do dzisiaj. Napisał muzykę do kolejnych sześciu filmów reżysera. W 1996 r. współpracował z reżyserką Marion Vernoux przy filmie Love, etc. w późniejszym czasie komponując muzykę do jej trzech kolejnych filmów. W 1996 r. otrzymał także swoją pierwszą nominację do Cezara za muzykę do filmu Wielce skromny bohater Audiarda. W 1998 r. skomponował muzykę do filmu Une minute de silence Florenta Emilia Siriego, z którym także nawiązał długotrwałą współpracę (cztery kolejne fillmy reżysera). Kompozycje te umocniły pozycję Desplat we francuskim przemyśle filmowym.

Lata od 2000

[edytuj | edytuj kod]

Po 2000 roku Desplat nadal pracował przy produkcjach francuskich lub koprodukcjach europejskich (m.in. brytyjsko – francuski film Obrona Łużyna, kiedy to po raz pierwszy nagrywał muzykę z londyńską London Symphony Orchestra, z którą współpracował wielokrotnie w latach późniejszych). Nawiązywał także kolejne długotrwałe współprace z reżyserami (w roku 2003 film Inquitudes Gilles’a Bourdosa i dwa kolejne filmy reżysera w późniejszych latach). W 2002 Desplat otrzymał drugą nominację do Cezara za muzykę do filmu Na moich ustach Jacques’a Audiarda.

Większy rozgłos przyniosła kompozytorowi muzyka do filmu Petera Webbera Dziewczyna z perłą w 2003 r. Film zdobył na świecie wiele nagród i nominacji, a sam Desplat został nominowany do Złotego Globu, nagrody BAFTA i Europejskiej Nagrody Filmowej. Kompozycja ta przyniosła mu uznanie krytyków i rozgłos w Hollywood. W 2004 Desplat napisał muzykę do m.in. filmu Narodziny z Nicole Kidman, a w 2005 do takich filmów jak Syriana Stephena Gaghana (druga nominacja do Złotego Globu) i Firewall. Kompozytor nie rezygnował jednak z komponowania do filmów europejskich. W 2005 uznanie przyniosła mu muzyka do filmu W rytmie serca Jacques’a Audiarda. Desplat zdobył za nią swojego pierwszego Cezara, a także Srebrnego Niedźwiedzia na 55. MFF w Berlinie i nagrodę Étoile d’Or.

W 2006 Desplat skomponował muzykę do m.in. filmu Królowa, za którą otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara, a także do filmu Malowany welon, za którą otrzymał Złotego Globa. W kolejnych latach kompozytor współpracował z takimi reżyserami jak Ang Lee przy filmie Ostrożnie, pożądanie, David Fincher przy filmie Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (nominacja do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA), Wes Anderson przy filmach Fantastyczny pan Lis (nominacja do Oscara i BAFTA), Kochankowie z Księżyca i Grand Budapest Hotel, Roman Polański przy filmach Autor widmo (nagroda Cezar), Rzeź, Wenus w futrze i Prawdziwa historia, George Clooney przy filmie Idy marcowe, Obrońcy skarbów i Suburbicon, Stephen Daldry przy filmie Strasznie głośno, niesamowicie blisko. W 2010 r. nagrodę BAFTA, czwartą nominację do Oscara i nominację do Złotego Globu przyniosła mu muzyka do filmu Jak zostać królem. Desplat skomponował muzykę także do takich kasowych produkcji jak Złoty kompas (2007), Saga „Zmierzch”: Księżyc w nowiu (2009), Harry Potter i Insygnia Śmierci część I (2010) i Część II (2011). Projekty te przyniosły mu duży rozgłos oraz dużą popularność w Hollywood.

W 2010 Desplat był członkiem jury konkursu głównego na 63. MFF w Cannes. Poza tym kompozytor prowadzi warsztaty mistrzowskie na uniwersytecie w Paryżu i w Royal College of Music w Londynie. 14 lipca 2011 kompozytor został odznaczony kawalerskim orderem Legii Honorowej.

W 2014 Desplat napisał muzykę m.in. do kasowego rebootu serii filmów o Godzilli: Godzilla, a także do kolejnego filmu Wesa Andersona: Grand Budapest Hotel i filmu Gra tajemnic Mortena Tylduma. We wrześniu 2014 Desplat był przewodniczącym jury konkursu głównego na 71. MFF w Wenecji (jako pierwszy w historii kompozytor na tym stanowisku). Kompozycje z roku 2014 przyniosły Desplatowi szereg nagród. Otrzymał on siódmą nominację do Złotego Globu (za Grę tajemnic), nagrodę BAFTA i Grammy (obie za muzykę do filmu Grand Budapest Hotel), a także podwójną nominację do Oscara (siódma i ósma nominacja w karierze) za muzykę do Gry tajemnic i Grand Budapest Hotel. Za muzykę do Grand Budapest Hotel otrzymał Oscara.

W 2016 współpracował m.in. z Lukiem Bessonem przy filmie Valerian i miasto tysiąca planet oraz z Guillermo del Toro przy filmie Kształt wody.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Alexandre Desplat poślubił skrzypaczkę Dominique Lemonnier. Wspólnie mają dwie córki: Ninon i Antonię.

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]

Filmy kinowe

[edytuj | edytuj kod]
Rok Tytuł Reżyser Wydanie płytowe
1985 Ki lo sa? Robert Guédiguian
1986 Le souffleur Franck Le Witta
1989 William Tell Georges Nicolas Hayek
1991 Family Express Georges Nicolas Hayek
Wymazane z pamięci (Lapse of Memory) Patrick Dewolf
Au nom du père et du fils Patrice Noïa
1992 Sexes faibles! Serge Meynard
1993 Le tronc Bernard Faroux
Karl Zéro
Godzina świni (The Advocate) Leslie Megahey
1994 Patrz na upadających mężczyzn (Regarde les hommes tomber) Jacques Audiard BMG (1994)
Marie-Louise ou la permission Manuel Flèche Sony Epic (1995)
Niewinne kłamstwa (Les péchés mortels) Patrick Dewolf Polydor (1995)
1995 Le plus bel âge... Didier Haudepin
Les Milles Sébastien Grall Sony Epic (1995)
Le montreur de boxe Dominique Ladoge
1996 Le cri de la soie Yvon Marciano
Wielce skromny bohater (Un héros très discret) Jacques Audiard EMI (1996)
Nieprzychylna bezstronność (Passage à l'acte) Francis Girod
Love, etc. Marion Vernoux Source (1996)
1997 Słodycz zemsty (The Revengers' Comedies) Malcolm Mowbray
Sous les pieds des femmes Rachida Krim BMG (1997)
Żona kosmonauty (La femme du cosmonaute) Jacques Monnet Milan (1998)
Dziewczyna dla dwóch (Une chance sur deux) Patrice Leconte BMG (1998)
1998 Une minute de silence Florent Emilio Siri
Nabici w butelkę (Restons groupés) Jean-Paul Salomé Sergent Major (1999)
Atilano, presidente Santiago Aguilar
Luis Guridi
Toni Philomène Esposito Milan (1999)
1999 Monsieur Naphtali Olivier Schatzky
Vive nous! Camille de Casabianca
To nie moja wina (C'est pas ma faute!) Jacques Monnet Milan (1999)
Małpie opowieści (Le Château des singes) Jean-François Laguionie Milan (1999)
Rien à faire Marion Vernoux
2000 Amazonka (Amazone) Philippe de Broca Universal Records (2000)
Obrona Łużyna (The Luzhin Defence) Marleen Gorris Silva Screen Records (2000)
Kłopoty Barniego (Barnie et ses petites contrariétés) Bruno Chiche
2001 Bad Karma Alexis Miansarow
Les portes de la gloire Christian Merret-Palmair Play Time (2001)
Mauvais genres Francis Girod
Piekło dnia (Reines d'un jour) Marion Vernoux Virgin (2001)
Na moich ustach (Sur mes lèvres) Jacques Audiard
2002 Ostatni skok (Nid de guêpes) Florent Emilio Siri Source Records (2002)
2003 Rire et châtiment Isabelle Doval Warner Music (2002) (3 utwory A. Desplat)
Zmowa milczenia (Le pacte du silence) Graham Guit
Tristan Philippe Harel
11.09.01 (11'9"01 September 11)
segment Francja
Claude Lelouch
Niecierpliwe ciała (Les corps impatients) Xavier Giannoli Amélie Aime le Cinéma (2004)
Nawałnica (Stormy Weather) Sólveig Anspach
Inquiétudes Gilles Bourdos La Bande Son (2004)
Dziewczyna z perłą (Girl with a Pearl Earring) Peter Webber Decca Records (2004)
2004 Tu vas rire mais je te quitte Philippe Harel
Grunt to rodzinka (L'enquête corse) Alain Berbérian F.G.l. (2004)
Ostre słówka (The Upside of Anger) Mike Binder New Line Records (2004)
Narodziny (Birth) Jonathan Glazer New Line Records (2004)
W rytmie serca (De battre, mon coeur s'est arreté) Jacques Audiard Naïve (2005)
Tu vas rire mais je te quitte (Hostage) Florent Emilio Siri Superb Records (2005)
2005 Alibi (The Alibi) Matt Checkowski
Kurt Mattila
Une Aventure Xavier Giannoli
Casanova Lasse Hallström Hollywood Records (2005) (2 utwory A. Desplat)
Syriana Stephen Gaghan Sony Classical (2005)
Firewall Richard Loncraine Varèse Sarabande (2005)
2006 Czyja to kochanka? (La Doublure) Francis Veber
Melodia życia (Quand j'étais chanteur) Xavier Giannoli Warner Music (2006) (1 utwór A. Desplat)
Królowa (The Queen) Stephen Frears Milan (2006)
Malowany welon (The Painted Veil) John Curran Deutsche Grammophon (2007)
2007 Ukryta tożsamość (Michou d'Auber) Thomas Gilou
Ostrożnie, pożądanie (Se, jie) Ang Lee Decca Records (2007)
Wewnętrzny wróg (L’ennemi intime) Florent Emilio Siri Naïve (2007)
Pana Magorium cudowne emporium (Mr. Magorium's Wonder Emporium)
Wspólnie z Aaronem Zigmanem
Zach Helm Varèse Sarabande (2007)
Złoty kompas (The Golden Compass) Chris Weitz Decca Records (2007)
2008 Potem (Afterwards) Gilles Bourdos Naïve (2009)
Largo Winch Jérôme Salle Varèse Sarabande (2008)
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (The Curious Case of Benjamin Button) David Fincher Concord (2008)
Chéri Stephen Frears Varèse Sarabande (2009)
2009 Julie i Julia (Julie & Julia) Nora Ephron Sony Music (2009)
Coco Chanel (Coco avant Chanel) Anne Fontaine Varèse Sarabande (2009)
Prorok (Un Prophète) Jacques Audiard Naïve (2009)
Bojownicy z czerwonego afisza (L'armée du crime) Robert Guédiguian Naïve (2009)
Fantastyczny pan Lis (Fantastic Mr. Fox) Wes Anderson ABKCO Records (2009) (Original Soundtrack)
ABCKO Records (2010) (Additional Music From The Original Score)
Saga „Zmierzch”: Księżyc w nowiu (The Twilight Saga: New Moon) Chris Weitz E1 Entertainment (2009)
2010 Autor widmo (The Ghost Writer) Roman Polański Varèse Sarabande (2010)
Tamara i mężczyźni (Tamara Drewe) Stephen Frears Silva Screen Records (2010)
Jak zostać królem (The King’s Speech) Tom Hooper Decca Records (2010)
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1) David Yates Water Tower Music (2010)
2011 Spisek (Largo Winch II) Jérôme Salle Varèse Sarabande (2011)
Córka studniarza (La Fille du puisatier) Daniel Auteuil Varèse Sarabande (2011)
Drzewo życia (The Tree of Life) Terrence Malick Lakeshore Records (2011)
Lepsze życie (A Better Life) Chris Weitz Nacional Records (2011)
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2) David Yates Water Tower Music (2011)
Idy marcowe (The Ides of March) George Clooney Varèse Sarabande (2011)
Rzeź (Carnage) Roman Polański
Strasznie głośno, niesamowicie blisko (Extremely Loud and Incredibly Close) Stephen Daldry Water Tower Music (2011)
2012 Cloclo Florent Emilio Siri Sony Music (2012)
Kochankowie z Księżyca (Moonrise Kingdom) Wes Anderson ABKCO Records (2012)
Reality Matteo Garrone Edel / Radio Fandango (2012)
Z krwi i kości (De rouille et d'os) Jacques Audiard Idol (2012)
Renoir Gilles Bourdos
Operacja Argo (Argo) Ben Affleck Watertower Records (2012)
Strażnicy marzeń (Rise of the Guardians) William Joyce
Peter Ramsey
Varèse Sarabande (2012)
Wróg numer jeden (Zero Dark Thirty) Kathryn Bigelow Madison Gate Records (2012)
2013 Wenus w futrze (La Vénus à la fourrure) Roman Polański Playtime (2013)
Zulu Jérôme Salle
Marius Daniel Auteuil
Fanny Daniel Auteuil
Tajemnica Filomeny (Philomena) Stephen Frears Decca Records (2013)
2014 Obrońcy skarbów (The Monuments Men) George Clooney Sony Masterworks (2014)
Grand Budapest Hotel (The Grand Budapest Hotel) Wes Anderson ABKCO Records (2014)
Godzilla Gareth Edwards Watertower Records (2014)
Gra tajemnic (The Imitation Game) Morten Tyldum Sony Music Classical (2014)
Niezłomny (Unbroken) Angelina Jolie Parlophone Records (2014)
2015 Every Thing Will Be Fine Wim Wenders Wenders Music (2015)
Pentameron (Il racconto dei racconti) Matteo Garrone
Historia szaleństwa (Une histoire de fou) Robert Guédiguian
Sufrażystka (Suffragette) Sarah Gavron Backlot Music (2015)
Dziewczyna z portretu (The Danish Girl) Tom Hooper Decca Records (2015)
2016 Odyseja (L'odyssée) Jérôme Salle TF1 Musique (2016)
Alone in Berlin Vincent Perez
Boska Florence (Florence Foster Jenkins) Stephen Frears Decca Records (2016)
Sekretne życie zwierzaków domowych (The Secret Life of Pets) Chris Renaud

Yarrow Cheney

Backlot Music (2016)
Światło między oceanami (The Light Between Oceans) Derek Cianfrance Lakeshore Records (2016)
Amerykańska sielanka (American Pastoral) Ewan McGregor Lakeshore Records (2016)
Espèces menacées Gilles Bourdos
Podarować życie (Réparer les vivants) Katell Quillévéré
2017 Prawdziwa historia (D'après une histoire vraie) Roman Polański
Valerian i miasto tysiąca planet (Valerian and the City of a Thousand Planets) Luc Besson EuropaCorp (2017)
Kształt wody (The Shape of Water) Guillermo del Toro
Suburbicon George Clooney
2018 Kursk Thomas Vinterberg
Wyspa psów (Isle of Dogs) Wes Anderson
2019 Sekretne życie zwierzaków domowych 2 (The Secret Life of Pets 2) Chris Renaud
Małe kobietki (Little Women) Greta Gerwig
Oficer i szpieg (J'accuse) Roman Polański
2021 Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun (The French Dispatch) Wes Anderson
Eiffel Martin Bourboulon

Filmy dokumentalne

[edytuj | edytuj kod]
2000
 • Home Sweet Home (reż. Heidi Draper, Michael Raeburn)
2002
 • Paroles d'étoiles (reż. Thomas Gilou)
 • Michel Audiard et le mystère du triangle des Bermudes (reż. François-Régis Jeanne, Stéphane Roux)
2007
 • Ségo et Sarko sont dans un bateau (reż. Karl Zero, Michel Royer)
2011
2016
2017

Filmy telewizyjne

[edytuj | edytuj kod]
1989
1991
 • Le flic de Moscou (reż. Stéphane Kurc)
1992
 • Papa veut pas que je t'épouse (reż. Patrick Volson)
1993
 • Le paradis absolument (reż. Patrick Volson)
 • J’aime pas qu’on m’aime (reż. Stéphane Kurc)
 • Le coeur qui tape (reż. Didier Grousset)
1994
 • Voyage en Pologne (reż. Stéphane Kurc)
1995
 • L'échappée belle (reż. Jérôme Enrico)
 • Le fils de Paul (reż. Didier Grousset)
 • Le poteau d'Aldo (reż. Didier Grousset)
 • La mer à boire (reż. Edwin Baily)
 • Alla turca (reż. Macha Méril)
1996
 • La voisine (reż. Luc Béraud)
 • Le rôle du père (reż. Didier Grousset)
 • Un petit grain de folie (reż. Sébastien Grall)
1997
 • Tout ce qui brille (reż. John McKay)
 • Huppert (reż. Manu Kurewa)
 • Viens jouer dans la cour des grands (reż. Stephen Lowenstein)
1998
 • Petits nuages d'été (reż. Olivier Langlois)
1999
 • Le bois du Pardoux (reż. Stéphane Kurc)
 • Manège (reż. Charlotte Brandström)
 • Maud (reż. Dominique Cheminal)
 • Chercheur d'héritiers (reż. Olivier Langlois)
 • Retour à Fonteyne (reż. Philomène Esposito)
 • Juliette (reż. Jérôme Foulon)
 • Brigade spéciale (reż. Charlotte Brandström) (serial TV – odcinki 1–3)
2000
 • La maison du bonheur (reż. Charlotte Brandström)
 • N'oublie pas que tu m'aimes (reż. Jérôme Foulon)
 • Les Ritaliens (reż. Philomène Esposito)
2001
 • Villa mon rêve (reż. Didier Grousseet)
 • Passage du bac (reż. Olivier Langlois)
 • Madame Sans-Gêne (reż. Philippe de Broca)
2002
 • Tous les chagrins se ressemblent (reż. Luc Béraud)
 • Une autre femme (reż. Jérôme Foulon)
 • Les beaux jours (reż. Jean-Pierre Sinapi)
 • Sauveur Giordano (reż. Edouard Niermans)
2003
 • Virus au paradis (reż. Olivier Langlois)
 • Le pays des enfants perdus (reż. Francis Girod)
2010
 • Władcy świata (The Special Relationship) (reż. Richard Loncraine) (Album CD: Varese Sarabande, 2010)
2016
 • Marseille (reż. Florent-Emilio Siri i Thomas Gilou) (serial TV) (autor tematów, muzyka napisana wspólnie z Jeanem-Pascalem Beintusem) (Album CD: Federation Entertainment, 2016)
 • Łowcy trolli (Trollhunters) (serial TV) (tematy)

Filmy krótkometrażowe

[edytuj | edytuj kod]
1987
 • Attention à la peinture (reż. Cris Campion)
 • La forêt (reż. Cris Campion)
 • L'arrière pensée (reż. Vincent Campion)
 • Sans blague (reż. Pascal Elso)
 • V.F. (reż. Christophe Delmas)
 • V.O. (reż. Christophe Delmas)
1991
 • Simon courage (reż. Patrick Ardis)
 • Les lieux d'aisance (reż. Vincent Monnet)
 • Rossignol de mes amours (reż. Christian Merret-Palmair)
1993
 • Jour de fauche (reż. Vincent Monnet)
 • Départ en vacances (reż. Daniel Delume)
1994
 • Ne bougez plus (reż. Jean-François Chaintron)
 • Les ailes de l'ombre (reż. Philippe Robert, Jean-Claude Thibaut)
1995
 • Bons baisers de Suzanne (reż. Christian Merret-Palmair)
 • Quand je s'rai grand, mon père il sera policier (reż. Vincent Monnet)
2003
 • Tout ce qui brille (reż. Lou Jeunet)
 • Les baisers des autres (reż. Carine Tardieu)
2012
 • A Therapy (reż. Roman Polański)

Inne kompozycje

[edytuj | edytuj kod]

Kompozycje teatralne

[edytuj | edytuj kod]
 • Romeo & Juliette (reż. Clown Kompanie)
 • Bettina (reż. Jacques Mornas)
 • La ronde (reż. Jacques Mornas)
 • La descente d’Orphée (reż. Jacques Mornas)
 • Le Songe d'une nuit d'été (reż. Jacques Mornas)
 • Vol au dessus d'un nid de coucou (reż. Jacques Mornas)
 • La Villegiature (reż. Jacques Mornas)
 • Vu du Pont (reż. Jacques Mornas)
 • L'Eventail (reż. Jacques Mornas)
 • La Nuit des rois (reż. Jacques Mornas)
 • L'Emberlificoteur (reż. Adriano Sinivia)
 • Le Concert incroyable (reż. Cie Philippe Genty)
 • Inconnu à catte adresse (reż. Francoise Petit)
 • Papa doit manger (reż. André Engel)

Kompozycje do przedstawień baletowych

[edytuj | edytuj kod]
 • Le Sirocco Bleu (reż. Caroline Marcade) (1989)

Kompozycje do spektakli operowych

[edytuj | edytuj kod]
 • L'Opera des Gueux (Beggar's Opera) (reż. Jacques Mornas) (1994)

Utwory koncertowe

[edytuj | edytuj kod]
 • Symfonia na flet i orkiestrę inspirowana dramatem Peleas i Melizanda Maurice’a Maeterlincka (2013)

Inne prace

[edytuj | edytuj kod]

Poza wymienionymi kompozycjami, Alexandre Desplat skomponował muzykę do m.in.

 • Piosenek: Songs for cabriolets, Tu rentres chez toi tu travailles (wyk. Karl Zero), O mon bateau, Je suis le Torero de l’amour, Ramon et Pedro (wyk. Eric Morena), We are One (wyk. Westlife) i inne powstałe na potrzeby produkcji kinowych.
 • Gry komputerowej: introdukcja muzyczna do gry Splinter cell (2003)
 • Wielu reklam telewizyjnych
 • Telewizji: Czołówka do programu Whithout walls (Channel 4), filmy krótkometrażowe, wideo klipy.

Nagrody i wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]
Nagroda Rok Kategoria Wyróżnienie za film: Nominacja / Wygrana
Nagroda Akademii Filmowej (Oscar) 2007 Najlepsza muzyka Królowa Nominacja
2009 Ciekawy przypadek Benjamina Buttona Nominacja
2010 Fantastyczny pan Lis Nominacja
2011 Jak zostać królem Nominacja
2013 Operacja Argo Nominacja
2014 Tajemnica Filomeny Nominacja
2015 Gra tajemnic Nominacja
Grand Budapest Hotel Wygrana
2018 Kształt wody Wygrana
Złote Globy 2004 Najlepsza muzyka Dziewczyna z perłą Nominacja
2006 Syriana Nominacja
2007 Malowany welon Wygrana
2009 Ciekawy przypadek Benjamina Buttona Nominacja
2011 Jak zostać królem Nominacja
2013 Operacja Argo Nominacja
2015 Gra tajemnic Nominacja
2016 Dziewczyna z portretu Nominacja
Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) 2004 Najlepsza muzyka Dziewczyna z perłą Nominacja
2007 Królowa Nominacja
2009 Ciekawy przypadek Benjamina Buttona Nominacja
2010 Fantastyczny pan Lis Nominacja
2011 Jak zostać królem Wygrana
2013 Operacja Argo Nominacja
2015 Grand Budapest Hotel Wygrana
Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej (Europejska Nagroda Filmowa) 2004 Najlepszy kompozytor Dziewczyna z perłą Nominacja
2007 Królowa Wygrana
2009 Coco Chanel Nominacja
2010 Autor widmo Wygrana
2011 Jak zostać królem Nominacja
Azjatycka Nagroda Filmowa 2008 Najlepszy kompozytor Ostrożnie, pożądanie Nominacja
Nagroda Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej (Cezary) 1997 Najlepsza muzyka Wielce skromny bohater Nominacja
2002 Na moich ustach Nominacja
2006 W rytmie serca Wygrana
2008 Wewnętrzny wróg Nominacja
2010 Prorok Nominacja
2011 Autor widmo Wygrana
2013 Rust and Bone Wygrana
2014 Wenus w futrze Nominacja
Nagroda Grammy 2010 Najlepsza muzyka do filmu kinowego, telewizyjnego lub innej formy wizualnej Ciekawy przypadek Benjamina Buttona Nominacja
2012 Najlepsza muzyka do formy wizualnej Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II Nominacja
Jak zostać królem Wygrana
2014 Operacja Argo Nominacja
Wróg numer jeden Nominacja
2015 Grand Budapest Hotel Wygrana
2016 Gra tajemnic Nominacja
Nagroda Annie 2013 Najlepsza muzyka do animacji Strażnicy marzeń Nominacja
2017 Najlepsza muzyka do animacji Sekretne życie zwierzaków domowych
Najlepsza muzyka do animowanej produkcji telewizyjnej Łowcy trolli (wspólnie z Timem Daviesem) Nominacja
Nagroda Światowej Akademii Muzyki Filmowej (WSA) 2007 Kompozytor roku Królowa, Malowany welon Wygrana
2008 Kompozytor roku Złoty kompas Nominacja
2009 Muzyka filmowa roku Ciekawy przypadek Benjamina Buttona Wygrana
Kompozytor roku Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, Coco Chanel, Largo Winch, Chéri Wygrana
2010 Muzyka filmowa roku Fantastyczny pan Lis Wygrana
Kompozytor roku Julie i Julia, Fantastyczny pan Lis, Autor widmo, Saga „Zmierzch”: Księżyc w nowiu Wygrana
2011 Muzyka filmowa roku Jak zostać królem Nominacja
Kompozytor roku Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II, Lepsze życie, Largo Winch II, Córka studniarza, Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I, Drzewo życia, Jak zostać królem Wygrana
2012 Muzyka filmowa roku Idy marcowe Nominacja
Kompozytor roku Rzeź, Rust and Bone, Strasznie głośno, niesamowicie blisko, Kochankowie z Księżyca, Idy marcowe Nominacja
2013 Kompozytor roku Operacja Argo, Reality, Renoir, Strażnicy marzeń, Wróg numer jeden Nominacja
2014 Kompozytor roku Grand Budapest Hotel, Godzilla, Marius', Obrońcy skarbów, Tajemnica Filomeny, Wenus w futrze, Zulu Wygrana
Muzyka filmowa roku Grand Budapest Hotel Wygrana
2015 Muzyka filmowa roku Gra tajemnic Nominacja
Kompozytor roku Niezłomny, Gra tajemnic, Every Thing Will Be Fine, Pentameron Nominacja
Nagroda Satelita 2010 Najlepsza muzyka Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I Nominacja
2011 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II Nominacja
2012 Operacja Argo Wygrana
2013 Tajemnica Filomeny Nominacja
2014 Gra tajemnic Nominacja
2015 Dziewczyna z portretu Nominacja
Nagroda Akademii Filmów Science-Fiction, Horror i Fantasy (Saturn) 2009 Najlepsza muzyka Ciekawy przypadek Benjamina Buttona Nominacja
2015 Godzilla Nominacja
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie 2005 Srebrny Niedźwiedź za najlepszą muzykę W rytmie serca Wygrana
David di Donatello (Nagrody Włoskiej Akademii Filmowej) 2013 Najlepsza muzyka Reality Nominacja
2016 Pentameron Nominacja
Polskie Nagrody Filmowe (Orły) 2013 Najlepsza muzyka Rzeź Nominacja
2014 Najlepsza muzyka Wenus w futrze Nominacja
Golden Horse Film Festival (Tajwan) (Złoty Koń) 2005 Najlepsza muzyka Ostrożnie, pożądanie Wygrana

Pozostałe wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]
Hollywood Film Awards
 • 2009 – Wygrana – Kompozytor roku
 • 2014 – Wygrana – Kompozytor roku (Gra tajemnic)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs
Nagroda London Critics Circle
 • 2013 – Nominacja – Osiągnięcie techniczne – za muzykę do filmu Rust and Bone
Nagroda Broadcast Film Critics Association (Critics’ Choice Awards)
Nagroda Online Film Critics Society
Nagroda Central Ohio Film Critics Association
Nagroda Chicago Film Critics Association
Nagroda Los Angeles Film Critics Association
Nagroda Phoenix Film Critics Society
Nagroda San Diego Film Critics Society
Nagroda Washington DC Area Film Critics Association
Nagroda Étoile d’Or

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]