Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, CODNpolska publiczna instytucja edukacyjna podlegająca Ministerstwu Edukacji Narodowej mająca wspierać nauczycieli w doskonaleniu ich umiejętności pedagogicznych poprzez promocję nowoczesnych form pracy z młodzieżą.

Ośrodek został powołany do istnienia w roku 1991. Instytucja ma siedzibę w Warszawie oraz dysponuje ośrodkiem szkoleniowym w Sulejówku. CODN jest finansowany z budżetu państwa. Roczny budżet CODN wynosi 10 mln zł (dane za rok 2003). Korzystając z tych funduszy CODN wydaje szereg materiałów edukacyjnych przeznaczonych dla nauczycieli. Wiele publikacji jest dostępne w jego bibliotece i księgarni. Prowadzone są szkolenia językowe, dotyczące samodoskonalenia nauczycieli, zarządzania oświatą oraz edukacji europejskiej i wielu innych zagadnień.

CODN udostępnia w Internetowy Serwis Edukacyjny[1], na którym zbierane są informacje przydatne dla nauczycieli oraz Nauczycielską Internetową Księgarnię Edukacyjną[2].

CODN prowadzi także eMyślnik poświęcony edukacji filozoficznej[3].

W roku 2005 CODN organizował Europejski Rok Edukacji Obywatelskiej[4].

CODN prowadzi szkolenia e-learningowe na platformie edukacyjnej CODN [5].

W budynku CODN nauczyciele mogą korzystać z Medioteki Edukacyjnej oraz Medioteki Szwajcarskiej. CODN prowadzi również Bibliotekę Cyfrową [6].

CODN prowadzi działalność wydawniczą. Od czerwca 2000 roku CODN jest wydawcą czasopisma dla nauczycieli języków obcych zatytułowanego Języki Obce w Szkole [7].

Od roku 1999 do 6 czerwca 2006 dyrektorem CODN był Mirosław Sielatycki. Został odwołany przez Ministra Edukacji Narodowej Romana Giertycha, który zarzucił CODN promocję homoseksualizmu w szkole[8]. W latach 2008–2009 Dyrektorem CODN była Marlena Fałkowska. Z dniem 31.12.2009 Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli został zlikwidowany przez Ministerstwo Edukacji.

Minister Edukacji Narodowej postanowił połączyć z dniem 1 stycznia 2010 r. dwie centralne placówki doskonalenia nauczycieli – Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie i Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie – w jedną placówkę doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym (Ośrodek Rozwoju Edukacji).

Zadania realizowane przez CODN i CMPPP są do siebie zbliżone. W celu lepszego wykorzystania potencjału obu placówek, Minister Edukacji Narodowej podjął decyzję o połączeniu ich w jedną placówkę doskonalenia nauczycieli. Pozwoli to na zbudowanie wydajniejszego systemu wsparcia szkół i placówek oraz podniesienie jakości oferowanych przez nie usług, a także na skuteczniejsze wdrażanie nowych zasad organizacji pracy, szkół i placówek, z pożytkiem dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]