Osiedle Centrum E

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Centrum E)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiedle Centrum E
Ilustracja
Widok z północnego zachodu.
Państwo  Polska
Miasto Kraków
Dzielnica XVIII Nowa Huta
Data budowy 1985–1989
Architekt Romuald Loegler
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Osiedle Centrum E
Osiedle Centrum E
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle Centrum E
Osiedle Centrum E
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Osiedle Centrum E
Osiedle Centrum E
Ziemia50°04′13″N 20°02′20″E/50,070278 20,038889

Osiedle Centrum Eosiedle w Krakowie wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.

Od północy sąsiaduje z Aleją Jana Pawła II i osiedlem Centrum A, od południa z użytkiem ekologicznym Łąki Nowohuckie, a od wschodu z osiedlem Na Skarpie.

Osiedle powstało w latach 19881995. Jest nawiązaniem do pierwotnego projektu zagospodarowania terenu Nowej Huty. Jego wygląd jest kontrowersyjny ze względu na postmodernistyczną architekturę, odróżniającą się od socrealistycznego stylu zabudowy Placu Centralnego oraz charakterystyczną, żywą kolorystykę. W trzech budynkach od strony południowej zostały wybudowane mieszkania na planie koła, będące wnętrzem swoistego filara podtrzymującego wyższe kondygnacje. Osiedle zostało zaprojektowane przez polskiego architekta Romualda Loeglera.

Na os. Centrum E znajduje się budynek Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza (pod nr 2), z ceramiczną i wzorzystą ścianą sali koncertowej, dawne kino Światowid, wybudowane w latach 1955-1957 (obecnie Muzeum PRL-u), czterogwiazdkowy Hotel-Centrum, a także szósty oddział PKO BP w Krakowie (pod nr 13). ZPSM kształci dzieci począwszy od szkoły podstawowej poprzez gimnazjum do liceum.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryszard Dzieszyński, Jan L. Franczyk Encyklopedia Nowej Huty, Wydawnictwo Towarzystwa Słowaków w Polsce 2006, ​ISBN 83-74-90060-1