Chan Tengri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chan Tengri
Ilustracja
Chan Tengri o zachodzie słońca
Państwo  Kazachstan
 Kirgistan
 Chiny
Położenie Obwód issykkulski, Obwód ałmacki, Aksu (prefektura)
Pasmo Tienszan
Wysokość 7010 m n.p.m.
Pierwsze wejście 1931
Michaił Pogrebecki
• zimowe 1992
Położenie na mapie Kirgistanu
Mapa lokalizacyjna Kirgistanu
Chan Tengri
Chan Tengri
Ziemia42°12′39″N 80°10′30″E/42,210833 80,175000

Chan Tengri (z mong.: „władca niebios”; chiń. upr. 汗腾格里峰; pinyin: Hánténggélǐ Fēng; kaz.: Хан Тәңірі шыңы, Chan Tängyry szyngy; kirg.: Кантоо, Kantoo; Кантеңир, Kantengir; ros.: пик Хан-Тенгри, pik Chan-Tiengri; ujg.: خانتەڭرى چوققىسى, Hantəngri qoⱪⱪisi) – góra znajdująca się w centralnej części pasma górskiego Tienszan, o wysokości 7010 m n.p.m. (bez pokrywy śnieżnej i lodowej – 6995 m n.p.m.). Położona jest na granicy Kirgistanu (trzecia co do wysokości w tym kraju), Kazachstanu (najwyższy szczyt) oraz Chin (od 2009 roku po wprowadzeniu zmian przebiegu granicy kirgisko-chińskiej), na wschód od jeziora Issyk-kul. Zbudowana z marmuru, dzięki czemu w czasie zachodu słońca przybiera ona barwę purpurową. Jest to drugi co do wysokości szczyt Tienszanu (wyższy jest tylko położony od niego na południe Szczyt Zwycięstwa – 7439 m n.p.m.).

Jest najbardziej wysuniętą na północ górą o wysokości ponad 7000 m n.p.m. Zdobycie szczytu jest wymagane dla uzyskania rosyjskiego wyróżnienia alpinistycznego: Śnieżnej Pantery.

W 2000 roku Adam Bielecki (wtedy jako 17-latek), samotnie zdobył szczyt i tym samym stał się najmłodszym zdobywcą Chan Tengri. Otrzymał dzięki temu nominację do nagrody "Kolosa".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]