Charlotta Hohenzollern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy księżnej Saksonii. Zobacz też: Aleksandra Fiodorowna (Charlotta Hohenzollern) – cesarzowa Rosyjska.
Charlotta Hohenzollern
Ilustracja
ilustracja herbu
księżna Saksonii-Meiningen
Okres od 25 czerwca 1914
do 10 listopada 1918
Jako żona Bernarda III
Dane biograficzne
Dynastia Hohenzollernowie
Data i miejsce urodzenia 24 lipca 1860
Poczdam
Data i miejsce śmierci 1 października 1919
Baden-Baden
Ojciec Fryderyk III Hohenzollern
Matka Wiktoria Koburg
Mąż Bernard III
Dzieci Feodora

Wiktoria Elżbieta Augusta Charlotta (ur. 24 lipca 1860 w Poczdamie koło Berlina, zm. 1 października 1919 w Baden-Baden) – księżniczka Prus, księżna Saksonii-Meiningen.

Księżniczka Charlotta była drugim dzieckiem Fryderyka III Hohenzollerna, przyszłego cesarza i króla, oraz Wiktorii Koburg. Przez matkę była wnuczką królowej Wiktorii, władczyni Wielkiej Brytanii, i księcia Alberta.

Jej dziadkiem ze strony ojca był cesarz Wilhelm I, a babką cesarzowa Augusta. Jej starszym bratem był Wilhelm II Hohenzollern.

W 1876 roku Charlotta zaręczyła się ze swoim kuzynem, księciem Bernardem Sachsen-Meiningen, i poślubiła go 18 lutego 1878 roku w Berlinie. Para miała jedną córkę, Feodorę, która urodziła się 12 maja 1879 roku. Po narodzinach dziecka Charlotta wycofała się z życia rodzinnego, bardziej absorbowały ją sprawy społeczne w Berlinie. Księżna podzielała konserwatywne polityczne poglądy jej starszego brata i kanclerza Bismarcka, co prowadziło do dalszego pogłębiania niezgody ze swoją matką, która miała liberalne poglądy.

W 1914 roku książę Bernard odziedziczył po ojcu księstwo i stał się Bernardem III Sachsen-Meiningen. Charlotta krótko cieszyła się tytułem księżnej, jej mąż utracił władzę pod koniec I wojny światowej. Księżna Charlotta zmarła 1 października 1919 roku w wieku 59 lat. Prawdopodobną przyczyną śmierci była porfiria.