Baden-Baden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baden-Baden
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Badenia-Wirtembergia
Zarządzający Margret Mergen
Powierzchnia 140,21 km²
Populacja (31 grudnia 2010)
• liczba ludności
• gęstość

54 445
388 os./km²
Nr kierunkowy 07221
Kod pocztowy 76530, 76532, 76534
Tablice rejestracyjne BAD
Położenie na mapie Badenii-Wirtembergii
Mapa konturowa Badenii-Wirtembergii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Baden-Baden”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Baden-Baden”
Ziemia48°46′N 8°14′E/48,766667 8,233333
Strona internetowa
Portal Niemcy
Panorama miasta Baden-Baden widziana z nowego pałacu (Neues Schloss). W lewej części zdjęcia dostrzec można górę (Merkurberg). W centralnej części znajduje się kościół Stiftskirche

Baden-Baden (do 1931 Baden) – uzdrowiskowe miasto na prawach powiatu położone w południowych Niemczech, w zachodniej części kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein. Najmniejsze ze wszystkich dziewięciu miast na prawach powiatu w kraju związkowym. Baden-Baden wykazuje silne powiązania z północną Alzacją we Francji, do której należało będąc pod zwierzchnictwem francuskim.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

W Baden-Baden odbywają się liczne festiwale. Do 1931 roku nazywało się po prostu Baden, często mówiono jednak Baden in Baden (pol. '=„Baden w Badenii”), którą to nazwę skrócono wtedy do Baden-Baden. W 1997 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski nadał Baden-Baden status „miasta olimpijskiego”.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Baden-Baden leży na skraju północnego Schwarzwaldu, w dolinie małej rzeki Oos, która ok. 13 km dalej, pod Rastatt wpływa do rzeki Murg. Wschodnie części miasta leżą na zboczach Schwarzwaldu, południowo-zachodnie – na Nizinie Górnoreńskiej (Oberrheinisches Tiefland).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze ślady działalności człowieka pochodzą z IX wieku p.n.e., ale na znaczeniu miasto zyskało wraz z przybyciem Rzymian. Źródła podają, że w 712 roku obszar wokół miasta został podarowany przez króla Merowingów Dagoberta III klasztorowi w Weißenburgu. Hrabia Herman II z rodu Zähringen wszedł w posiadanie okolicznych terenów w XII wieku poprzez małżeństwo i przyjął tytuł margrabiego Badenii. Prawa miejskie Baden-Baden otrzymało około roku 1250.

Koleje historii spowodowały, że miasto po podzieleniu marchii badeńskiej stało się rezydencją katolickiej linii władców. Marchia została ponownie złączona dopiero w 1771 roku, kiedy wygasła katolicka linia z Baden, a jej państwo przejęła protestancka linia Baden-Durlach, która swoją siedzibę miała w Karlsruhe. Baden-Baden pozostało jednak siedzibą urzędów dla całej okolicy.

Wskutek palatyńskiej wojny o sukcesję wojska francuskie spaliły 24 sierpnia 1689 roku miasto. Znaczenie odzyskało ponownie pod koniec XVIII wieku, kiedy stało się modne jako kurort. Goście z wyższych sfer sprawili, że do Baden-Baden przylgnęło miano letniej stolicy Europy. Powstały liczne luksusowe hotele, kasyno (w latach 1810–1811) i dom uzdrowiskowy (1821–1824). Od 1858 roku w pobliskim Iffezheim odbywają się międzynarodowe wyścigi konne.

W 1863 utworzono powiat Baden, w którego skład weszły dotychczasowe okręgi Achern, Baden-Baden, Bühl, Rastatt i Gernsbach. Rozwiązano go w roku 1924, ale w 1939 roku miasto zyskało status miasta na prawach powiatu.

Po II wojnie światowej rozgłośnia radiowa Südwestfunk wybrała Baden-Baden na swoją siedzibę i odtąd nadaje stąd swój program, z którego większa część jest produkowana nadal w uzdrowisku. Miasto uzyskało w 1992 roku Niemiecką Nagrodę Medialną (Deutscher Medienpreis).

Transport[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajduje się stacja kolejowa Baden-Baden oraz kolej linowo-terenowa Merkurbergbahn. W latach 1949–1971 w Baden-Baden kursowały trolejbusy[1].

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historie - Stadtwerke Baden-Baden, www.stadtwerke-baden-baden.de [dostęp 2021-07-09].
  2. Współpraca.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]