Przejdź do zawartości

Chełmiec Niemiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chełmiec Niemiecki
zniesiona część wsi
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Powiat

nowosądecki

Gmina

Chełmiec

Część miejscowości

Chełmiec

Liczba ludności (1921)

373[1]

SIMC
Położenie na mapie gminy Chełmiec
Mapa konturowa gminy Chełmiec, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Chełmiec Niemiecki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Chełmiec Niemiecki”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Chełmiec Niemiecki”
Położenie na mapie powiatu nowosądeckiego
Mapa konturowa powiatu nowosądeckiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Chełmiec Niemiecki”
Ziemia49°37′28″N 20°39′08″E/49,624444 20,652222

Chełmiec Niemiecki (niem. Hundsdorf[1][2]) – nazwa zniesiona, dawna wieś, obecnie w obszarze wsi Chełmiec, w gminie Chełmiec, powiecie nowosądeckim, w województwie małopolskim.

Rozpościera się w rejonie obecnej ulicy Szerokiej na południu Chełmca[3], w pobliżu części miasta o nazwie Gaj Chełmecki[4].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Chełmiec Niemiecki powstał na skutek osadnictwa józefińskiego, zapoczątkowanego w 1783 roku, kiedy to na Sądecczyznę zjechali za czasów Józefa II koloniści z niemieckich i austriackich landów. Rząd austriacki rozdał większą część dworskich gruntów niemieckim kolonistom i tak powstał podział na Chełmiec Polski (obecnie centrum Chełmca) i Chełmiec Niemiecki[5]. W końcu XIX wieku Chełmiec Polski i Niemiecki liczyły odpowiednio 752 i 279 mieszkańców[6].

Chełmiec Niemiecki stanowił odrębną miejscowość i gminę jednostkową względem Chełmca Polskiego w powiecie nowosądeckim; w 1921 roku liczył 373 mieszkańców[1]. 1 sierpnia 1934 wszedł w skład nowo utworzonej zbiorowej gminy Chełmiec Polski w powiecie nowosądeckim w województwie krakowskim[7]. 15 września 1934 Chełmiec Niemiecki utworzył wraz Chełmcem Polskim wspólną gromadę o nazwie Chełmiec w gminie Chełmiec Polski[8]. 29 maja 1953 zmieniono nazwę Chełmca Polskiego na Chełmiec[9].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]