Chen Kaige

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Chen.
Chen Kaige
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 陈凯歌
Pismo tradycyjne 陳凱歌
Hanyu pinyin Chén Kǎigē
Wade-Giles Ch’en K’ai-ko

Chen Kaige (ur. 12 sierpnia 1952 w Pekinie) – chiński i amerykański reżyser filmowy, jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego chińskiego kina, zaliczany do tzw. piątej generacji. Chociaż Chen posiada amerykańskie obywatelstwo, większość swoich obrazów nakręcił w Chinach.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Chen Kaige urodził się w Pekinie, ale jego ród pochodzi z prowincji Fujian. W dzieciństwie jego przyjacielem był rówieśnik Tian Zhuangzhuang, który również został wybitnym reżyserem piątej generacji. W czasie rewolucji kulturalnej Chen został hunwejbinem i zadenuncjował swego ojca. Poczucie winy za to wydarzenie zaważyło później na jego twórczości. Po wygaśnięciu rewolucji i normalizacji sytuacji w Chinach, Chen Kaige w 1978 roku wstąpił do Pekińskiej Akademii Filmowej, którą ukończył w 1982 roku.

Kariera reżyserska[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy film, Żółtą ziemię, Chen nakręcił w 1984 roku biorąc za operatora kolegę z PAF, Zhanga Yimou. Kameralny obraz z czasów wojny z Japonią okazał się wielkim sukcesem, uznano go za jeden z najważniejszych obrazów piątej generacji. Obraz, który zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hongkongu, wywołał na świecie zainteresowaniem chińskim kinem.

Kolejne filmy Chena, Wielka Parada (1986) i Król Dzieci (1987) okazały się równie wpływowe. W 1989 r. reżyser eksperymentował z nowym gatunkiem, kręcąc teledysk do piosenki Do You Believe In Shame zespołu Duran Duran. Tego samego roku wyreżyserował film Życie na strunie, przesycony erotyką obraz o ślepym mistrzu gry na erhu i jego uczennicy.

Największą sławę na Zachodzie przyniósł Chenowi nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes film Żegnaj, moja konkubino (1993), opowiadający o życiu aktorów opery pekińskiej na tle przemian w XX-wiecznych Chinach. Chen kontynuował dobrą passę kręcąc Uwodzicielski księżyc, kolejny film, w którym główną rolę zagrała Gong Li. W 1999 nakręcił Cesarza i zabójcę, obraz o pierwszym cesarzu Chin, z którym polemizował później Zhang Yimou w swoim słynnym Hero.

W 2002 r. Chen nakręcił swój pierwszy film po angielsku – Killing Me Softly, niezbyt udany thriller, w którym zagrali Heather Graham i Joseph Fiennes. Lepsze recenzje zebrał film Together (2002). Zaliczana do gatunku wuxia pian Przysięga, jeden z najdroższych filmów w historii chińskiego kina, nie przypadła do gustu krytykom.

Chen Kaige kilkakrotnie występował również jako aktor, m.in. w słynnym Ostatnim cesarzu Bertolucciego.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

reżyser[edytuj | edytuj kod]

aktor[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]