Przejdź do zawartości

Chen Kaige

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chen Kaige
ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko

陈凯歌

Data i miejsce urodzenia

12 sierpnia 1952
Pekin

Zawód

reżyser
scenarzysta

Lata aktywności

od 1984

Chen Kaige, chiń. 陈凯歌; pinyin Chén Kǎigē (ur. 12 sierpnia 1952 w Pekinie) – chiński reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego chińskiego kina, zaliczany do tzw. piątej generacji. Chociaż posiada amerykańskie obywatelstwo, większość swoich obrazów nakręcił w Chinach.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Chen Kaige urodził się w Pekinie, ale jego ród pochodzi z prowincji Fujian. W dzieciństwie jego przyjacielem był rówieśnik Tian Zhuangzhuang, który również został wybitnym reżyserem piątej generacji. W czasie rewolucji kulturalnej Chen został hunwejbinem i zadenuncjował swego ojca. Poczucie winy za to wydarzenie zaważyło później na jego twórczości. Po wygaśnięciu rewolucji i normalizacji sytuacji w Chinach, Chen Kaige w 1978 wstąpił do Pekińskiej Akademii Filmowej, którą ukończył w 1982.

Kariera reżyserska[edytuj | edytuj kod]

Chen nakręcił swój fabularny debiut, Żółtą ziemię (1984), biorąc za operatora kolegę z PAF i późniejszego wybitnego reżysera Zhang Yimou. Kameralny obraz z czasów wojny z Japonią okazał się wielkim sukcesem - uznano go za jeden z najważniejszych obrazów piątej generacji. Obraz, który zdobył nagrodę na MFF w Hongkongu, wywołał na świecie zainteresowaniem chińskim kinem.

Kolejne filmy Chena, Wielka parada (1986) i Król dzieci (1987) okazały się równie udane. W 1989 reżyser eksperymentował z nowym gatunkiem, kręcąc teledysk do piosenki "Do You Believe in Shame" zespołu Duran Duran. W tym samym roku wyreżyserował film Życie na strunie, przesycony erotyką obraz o ślepym mistrzu gry na erhu i jego uczennicy.

Największą sławę na arenie międzynarodowej przyniósł Chenowi nagrodzony Złotą Palmą na 46. MFF w Cannes film Żegnaj, moja konkubino (1993), opowiadający o życiu aktorów opery pekińskiej na tle przemian w XX-wiecznych Chinach. Chen kontynuował dobrą passę kręcąc Uwodzicielski księżyc (1996), kolejny film, w którym główną rolę zagrała Gong Li. W 1999 nakręcił Cesarza i zabójcę, obraz o pierwszym cesarzu Chin, z którym polemizował później Zhang Yimou w swoim słynnym Hero (2002).

Jego pierwszy film anglojęzyczny, Urok mordercy (2002), był niezbyt udanym thrillerem, w którym zagrali Heather Graham i Joseph Fiennes. Lepsze recenzje zebrały Dwa światy (2002). Z kolei zaliczana do gatunku wuxia pian Przysięga (2005), jeden z najdroższych filmów w historii chińskiego kina, nie przypadła do gustu krytykom.

Chen Kaige kilkakrotnie występował również jako aktor, m.in. w słynnym Ostatnim cesarzu (1987) Bernardo Bertolucciego. Zasiadał w jury konkursu głównego na 50. MFF w Wenecji (1993) oraz na 51. MFF w Cannes (1998).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Aktor[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]