Chen Kaige

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Chen.
Chen Kaige
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 陈凯歌
Pismo tradycyjne 陳凱歌
Hanyu pinyin Chén Kǎigē
Wade-Giles Ch’en K’ai-ko

Chen Kaige (ur. 12 sierpnia 1952 w Pekinie) – chiński i amerykański reżyser filmowy, jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego chińskiego kina, zaliczany do tzw. piątej generacji. Chociaż Chen posiada amerykańskie obywatelstwo, większość swoich obrazów nakręcił w Chinach.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Chen Kaige urodził się w Pekinie, ale jego ród pochodzi z prowincji Fujian. W dzieciństwie jego przyjacielem był rówieśnik Tian Zhuangzhuang, który również został wybitnym reżyserem piątej generacji. W czasie rewolucji kulturalnej Chen został hunwejbinem i zadenuncjował swego ojca. Poczucie winy za to wydarzenie zaważyło później na jego twórczości. Po wygaśnięciu rewolucji i normalizacji sytuacji w Chinach, Chen Kaige w 1978 roku wstąpił do Pekińskiej Akademii Filmowej, którą ukończył w 1982 roku.

Kariera reżyserska[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy film, Żółtą ziemię, Chen nakręcił w 1984 roku biorąc za operatora kolegę z PAF, Zhanga Yimou. Kameralny obraz z czasów wojny z Japonią okazał się wielkim sukcesem, uznano go za jeden z najważniejszych obrazów piątej generacji. Obraz, który zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hongkongu, wywołał na świecie zainteresowaniem chińskim kinem.

Kolejne filmy Chena, Wielka Parada (1986) i Król Dzieci (1987) okazały się równie wpływowe. W 1989 r. reżyser eksperymentował z nowym gatunkiem, kręcąc teledysk do piosenki Do You Believe In Shame zespołu Duran Duran. Tego samego roku wyreżyserował film Życie na strunie, przesycony erotyką obraz o ślepym mistrzu gry na erhu i jego uczennicy.

Największą sławę na Zachodzie przyniósł Chenowi nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes film Żegnaj, moja konkubino (1993), opowiadający o życiu aktorów opery pekińskiej na tle przemian w XX-wiecznych Chinach. Chen kontynuował dobrą passę kręcąc Uwodzicielski księżyc, kolejny film, w którym główną rolę zagrała Gong Li. W 1999 nakręcił Cesarza i zabójcę, obraz o pierwszym cesarzu Chin, z którym polemizował później Zhang Yimou w swoim słynnym Hero.

W 2002 r. Chen nakręcił swój pierwszy film po angielsku – Killing Me Softly, niezbyt udany thriller, w którym zagrali Heather Graham i Joseph Fiennes. Lepsze recenzje zebrał film Together (2002). Zaliczana do gatunku wuxia pian Przysięga, jeden z najdroższych filmów w historii chińskiego kina, nie przypadła do gustu krytykom.

Chen Kaige kilkakrotnie występował również jako aktor, m.in. w słynnym Ostatnim cesarzu Bertolucciego.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

reżyser[edytuj | edytuj kod]

aktor[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]