Gong Li

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gong Li
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 31 grudnia 1965
Shenyang,
Chiny
Lata aktywności od 1987

Gong Li (ur. 31 grudnia 1965 w Shenyangu) – chińska aktorka filmowa, występująca także w filmach hollywoodzkich (w USA dostosowała kolejność imienia i nazwiska do zachodnich zwyczajów, dlatego jest znana także jako Li Gong). Karierę rozpoczynała w filmach Zhanga Yimou, tj. Zawieście czerwone latarnie; z reżyserem związała się także prywatnie. Przez lata uchodziła za najsłynniejszą chińską aktorkę, dopóki o to miano nie zaczęła z nią konkurować Zhang Ziyi, również wypromowana na gwiazdę przez Zhanga.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka profesora ekonomii, zawsze marzyła o śpiewaniu, ale dostawszy się do szkoły muzycznej, zdała też do Akademii Dramatycznej w Pekinie.

Jeszcze będąc na studiach, zagrała w filmie Zhanga Yimou Czerwone sorgo (1987). Wkrótce stała się jego stałą i ulubioną aktorką. Ich współpraca zakończyła się w 1995, a aktorka zaczęła szukać szansy za Oceanem.

W 1996 poślubiła przedsiębiorcę tytoniowego Ooi Wei Minga.

Zasiadała w jury konkursu głównego na 50. MFF w Cannes (1997). Przewodniczyła obradom jury na 50. MFF w Berlinie (2000) oraz na 59. MFF w Wenecji (2002).

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]