Choina (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Choina
Ilustracja
Góra Choina z zamkiem Grodno na szczycie
Państwo  Polska
Pasmo Góry Wałbrzyskie
Sudety Środkowe
Wysokość 450 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Choina
Choina
Ziemia50°45′13″N 16°24′39″E/50,753611 16,410833

Choina – wzniesienie o wysokości 450 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Górach Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych (województwo dolnośląskie).

Góra Choina z zamkiem Grodno na szczycie

Wzniesienie położone jest w północno-wschodniej części Gór Czarnych, w paśmie Gór Wałbrzyskich nad północno-zachodnim brzegiem Jezioro Bystrzyckie, około 1,0 km na południowy wschód od miejscowości Zagórze Śląskie.

Niewielkie wzniesienie, w kształcie rozległego kopca, o dość stromych zboczach: południowym, wschodnim i zachodnim i łagodnym zboczu północnym, z ruiną piastowskiego zamku Grodno w części szczytowej, co czyni wzniesienie rozpoznawalnym w terenie. Wzniesienie wznosi się, w północno-wschodniej części Gór Czarnych, na małym grzbiecie górskim z trzema szczytami położonym między Zagórzem Śląskim a Jeziorem Bystrzyckim. Wzgórze zbudowane z gnejsów pokryte jest dużą ilością małych skałek gnejsowych. Całe wzgórze porośnięte jest lasem mieszanym. Lasy porastające grzbiety góry zawierają ciekawe okazy starodrzewu dębu, lipy i buka. W bogatym runie leśnym zachowała się pierwotna roślinność z wieloma gatunki chronionym występuje tu: dzwonek pokrzywolistny, kokoryczka wielokwiatowa, naparstnica oraz wiele gatunków storczykowatych i paproci.

Całe wzgórze zostało w roku 1957 objęte krajobrazowym rezerwatem przyrody pod nazwą "Góra Choina"

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt prowadzą szlaki turystyczne