Chomicznik dżungarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Chomik dżungarski)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chomicznik dżungarski
Phodopus sungorus[1]
(Pallas, 1773)
Chomik odmiany barwnej szarej
Chomik odmiany barwnej szarej
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Rodzina chomikowate
Podrodzina chomiki
Rodzaj chomicznik
Gatunek chomicznik dżungarski
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Chomicznik dżungarski – ubarwienie agouti

Chomicznik dżungarski[3] lub chomik dżungarski (Phodopus sungorus) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, nadający się do hodowania w domu. Jego nazwa pochodzi od rejonu Chin, Dżungarii, w którym został odkryty. Chomicznik dżungarski nie jest gatunkiem agresywnym. Jest towarzyski i dobrze się czuje w otoczeniu ludzi (o ile od małego ma z nimi kontakt).

Środowisko życia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Na wolności zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej na terenach Rosji i Kazachstanu[4][2]. Jego nory są rozgałęzione, mają kilka wyjść na powierzchnię oraz kilka komór gniazdowych, będących miejscem wypoczynku i wychowywania młodych[5]. W poszukiwaniu pożywienia może wędrować na obrzeża lasów. W niesprzyjających warunkach zapada w sen zimowy (hibernację) lub sen letni (estywację).

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Chomicznik dżungarski, podobnie jak chiński, ma na grzbiecie pręgę. Kształt jego ciała jest jednak wyraźnie odmienny – bardziej zaokrąglony. Długość ciała to średnio 9 cm. Samiec ma długość około 10 cm, a samica 7 cm. Bardzo krótki ogon i łapy są prawie niewidoczne. U chomiczników gruczoł zapachowy położony jest pośrodku brzucha. Masa ciała wynosi 30–40 g. Wyróżnia się czarną pręgą od czoła po ogon. W większości chomiki te są ciemnego ubarwienia, lecz występują także białe, u których też wyróżnia się pręgę na grzbiecie, lecz jest ona mniej widoczna.

Ubarwienie[edytuj | edytuj kod]

Latem kolor chomicznika dżungarskiego jest na grzbiecie szaro-biały, na brzuchu biały. Na bokach ciała mogą występować białe plamy. Zimą futro na grzbiecie jest o wiele jaśniejsze, prawie zupełnie białe. Zmiana koloru futra ma podłoże fotoperiodyczne. W warunkach domowych zmiana ta zdarza się rzadko.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

U chomików karłowatych ruja nie odbywa się zbyt wyraźnie. Powtarza się ona cyklicznie co 4-6 dni. Zaloty chomików karłowatych mają podobny przebieg jak u chomiczków syryjskich, lecz trwają krócej. Rozwój młodych przebiega bardzo podobnie jak u chomiczka syryjskiego. Chomiki karłowate rosną do końca życia.

Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 3 do 7 razy w roku), toteż płodność tego gatunku jest stosunkowo wysoka. Samica po trwającej 20-22 dni[6] ciąży rodzi przeciętnie od 4 do 7 młodych, choć zdarzają się większe mioty, liczące nawet powyżej 10 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy. Chomicznik dżungarski żyje od 2 do 3 lat.

Hodowla kilku chomików jest trudna, gdyż muszą one mieszkać w odizolowaniu od siebie nawzajem. Często występuje agresywność wobec osobników tej samej płci już w wieku około 1,5 miesiąca i nasila się wraz z wiekiem. W przypadku osobników różnej płci, mieszkającej w bliskim otoczeniu, będzie dochodziło do intensywnego rozmnażania.

Żywienie[edytuj | edytuj kod]

Chomik dżungarski jedzący nasiono dyni

Chomiczniki dżungarskie żywią się głównie mieszanką ziaren, nasion i orzechów, uzupełniając dietę świeżymi warzywami i owocami oraz mięsem, nabiałem i owadami (np. larwami mącznika młynarka), które są ważnym źródłem białka. Karmione soczystymi pokarmami rzadko piją wodę, jednak powinny mieć do niej stały dostęp. Jeśli samica chomika nie będzie jadła nabiału ani mięsa po urodzeniu młodych, może tak z nadmiaru stresu, jak i niedoboru białka zjeść swoje młode. Mimo że chomiczniki dżungarskie mogą zjeść wiele rzeczy, nie należy im podawać między innymi owoców cytrusowych, owoców pestkowych, sałaty, resztek z obiadu, słodyczy ani czekolady (która zawiera szkodliwą teobrominę), napojów słodzonych lub gazowanych oraz roślin trujących (którymi są niektóre rośliny pokojowe).

Problemy zdrowotne[edytuj | edytuj kod]

Choroby

Pasożyty

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Phodopus sungorus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b K. Tsytsulina 2008, Phodopus sungorus [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2015-4 [dostęp 2016-05-06] (ang.).
  3. W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska, A. Jasiński, W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 294. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Phodopus sungorus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 15 listopada 2009]
  5. Małgorzata Banach: Chomik Dżungarski. Egros, s. 10. ISBN 83-88185-63-2.
  6. Maria Taborska: Chomiki. Watra, 1990. ISBN 82-225-0231-1.