Christa McAuliffe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Christa McAuliffe
Ilustracja
Christa McAuliffe we wrześniu 1985
Data i miejsce urodzenia

2 września 1948
Boston

Data i miejsce śmierci

28 stycznia 1986
zginęła nad Przylądkiem Canaveral w katastrofie promu Challenger

Narodowość

amerykańska

Funkcja

specjalista misji

Misje

STS-51-L

Wyuczony zawód

nauczycielka

Odznaczenia
Congressional Space Medal of Honor (Stany Zjednoczone)

Sharon Christa McAuliffe, z d. Corrigan (ur. 2 września 1948 w Bostonie, zm. 28 stycznia 1986 nad półwyspem florydzkim) – amerykańska astronautka i nauczycielka. Poniosła śmierć na pokładzie wahadłowca Challenger, który rozpadł się 73 sekundy po starcie z Przylądka Canaveral.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Załoga Chalengera
Start Chalengera

Urodziła się 2 września 1948 w Bostonie jako najstarsze dziecko Edwarda i Grace Corriganów. Wychowała się w Framingham, gdzie w 1966 ukończyła szkołę średnią (Marian High School), a cztery lata później uczelnię wyższą (Framingham State College), otrzymując licencjat w dziedzinie nauk humanistycznych (edukacja i historia). W 1978 uzyskała magisterium w Bowie State College.

1 lipca 1985 zakwalifikowała się do korpusu astronautów NASA jako kandydatka na specjalistę misji-edukatora. Znalazła się wśród 10 spośród 11000 nauczycieli, którzy przystąpili do eliminacji. 19 lipca 1985 wiceprezydent USA George H.W. Bush ogłosił, że to właśnie ona została wybrana spośród wąskiej grupy 10 nauczycieli. Miała być pierwszą osobą reprezentującą ten zawód, która znalazła się w kosmosie. Zyskałą sławę i występowała w wielu programach telewizyjnych takich jak Good Morning America czy CBS Morning News.

Pośmiertnie została odznaczona Congressional Space Medal of Honor.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Grób w którym pochowano odnalezione szczątki załogi Chalengera

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]