Plymouth (motoryzacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plymouth
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Michigan
Siedziba Auburn Hills
Data założenia 7 lipca 1928
Data likwidacji 29 czerwca 2001
brak współrzędnych

Plymouth – marka samochodów produkowanych w USA, w latach 1928–2001, należąca do koncernu Chrysler.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plymouth Neon (2000–2001)

Początki[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy samochód Plymouth został zaprezentowany 7 lipca 1928 roku. Był to moment wkroczenia firmy Chrysler na rynek tanich samochodów, który był w tym czasie zdominowany przez Chevroleta oraz Forda. Modele Plymoutha były nieznacznie droższe od konkurencji, jednak już w standardzie oferowały hydrauliczne hamulce. Plymouthy były początkowo sprzedawane wyłącznie w salonach Chryslera.

Wielki kryzys, lata 40. i 50.[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym zadaniem samochodów Plymouth było zakrycie niszy w segmencie tanich samochodów, w czasie wielkiego kryzysu lat 30. samochody te mogły dodatkowo pomóc korporacji Chrysler przetrwać ciężkie czasy. We wczesnych latach 30. samochody Plymoutha sprzedawane były przez wszystkie filie Chryslera (Chrysler, DeSoto, oraz Dodge).

Przez większość czasu produkcji Plymouth był jedną z najlepiej sprzedających się marek w USA, plasował się w pierwszej trójce wraz z Chevroletem i Fordem. W latach 40. samochody Plymouth prześcignęły nawet Forda w liczbie sprzedanych egzemplarzy, zajmując drugie miejsce w Stanach. Po 1956 samochody Plymoutha znane były z wytrzymałości oraz przystępności. Pomimo wprowadzenia w 1957 roku nowoczesnej stylizacji Forward Look od Chryslera, reputacja Plymoutha na świecie uległa znacznemu pogorszeniu, samochody szybko korodowały, narzekano na złą jakość montażu.

Kłopoty finansowe[edytuj | edytuj kod]

Marka Plymouth zaczęła tracić swoją pozycję na rynku w latach 60. W latach 1957–58 Plymouth wiódł prym w wyznaczaniu samochodowych trendów, modele z lat 1959–62 mocno nadszarpnęły reputację firmy. Plymouth znalazł się również w ciężkiej sytuacji przez wprowadzenie na rynek samochodu Dodge Dart w 1960. Rambler, a później Pontiac zajął trzecią pozycję w rankingu najlepiej sprzedających się marek. Plymouth mocno podupadł, nigdy nie wrócił do swojej świetności sprzed lat.

Ciężką sytuację firmy poprawiły nieco modele z roku 1965, dzięki nim Plymouth powrócił do segmentu pełnowymiarowych samochodów. Marka odzyskała straconą trzecią pozycję w rankingu najlepiej sprzedających się automobili w latach 1971-74, głównie dzięki popularnym modelom Valiant i Duster.

Końcowe lata działalności firmy[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 90. Plymouth oferował cztery modele: minivana Voyager/Grand Voyager, średniej klasy sedana Breeze, kompaktowego Neona oraz sportowego Prowlera. Oprócz modelu Prowler, Plymouth nie posiadał własnych samochodów, które byłyby nieobecne w palecie modeli Dodge. Ostatnią nowością wydaną przez Plymoutha była druga generacja modelu Neon z lat 2000–01. Modele Prowler i Voyager zostały wcielone do gamy Chryslera.

Modele Plymouth[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: lista samochodów Plymouth.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kimes, Beverly Rae (Historian and Author) and Clark, Henry Austin, Jr. (Chief of Research) (MCMLXXXIX). Standard Catalog of American Cars, 1805-1942 (Second edition). Krause Publications, Inc. ​ISBN 0-87341-111-0​.