Christine Boutin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Christine Boutin
Christine Boutin.jpg
Data i miejsce urodzenia 6 lutego 1944
Levroux
Minister mieszkalnictwa Francji
Okres od 18 maja 2007
do 23 czerwca 2009
Przynależność polityczna UMP
Poprzednik Jean-Louis Borloo
Następca Benoist Apparu

Christine Boutin (ur. 6 lutego 1944 w Levroux w Indre) – francuska polityk, była minister mieszkalnictwa i polityki miejskiej.

Życiorys[edytuj]

Studiowała na Uniwersytecie Paryż II. Pracowała w Krajowym Centrum Badań Naukowych, a także w Crédit Agricole (m.in. jako dziennikarka wydawanego przez tę firmę miesięcznika).

Od 1986 w każdych kolejnych wyborach uzyskuje mandat deputowanej do francuskiego Zgromadzenia Narodowego w departamencie Yvelines. W 1995 została powołana na konsultantkę Papieskiej Rady ds. Rodziny. Dwa lata wcześniej powołała antyaborcyjną organizację pozarządową, Alliance pour les droits de la vie (ADV).

Należała do Unii na rzecz Demokracji Francuskiej. W 2001 w jej ramach założyła Forum Socjalnych Republikanów (w 2009 przemianowane na Partię Chrześcijańsko-Demokratyczną). Doprowadziła do przekształcenia FRS w partię, gdy ogłosiła swój start w wyborach prezydenckich w 2002, w których otrzymała 1,19%. W tym samym roku podjęła współpracę z Unią na rzecz Ruchu Ludowego, w ramach której kierowane przez nią ugrupowanie uzyskało status partii stowarzyszonej. W ramach UMP reprezentuje nurt konserwatywny, m.in. sprzeciwiała się uchwaleniu PACS.

Od 2007 do 2009 w rządach François Fillona sprawowała urząd ministra mieszkalnictwa i polityki miejskiej. Po swojej dymisji zrezygnowała z powrotu do parlamentu.

Bibliografia[edytuj]