Chrząblice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chrząblice
wieś
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat turecki
Gmina Brudzew
Liczba ludności (2006) 240
Strefa numeracyjna 63
Kod pocztowy 62-720
Tablice rejestracyjne PTU
SIMC 0281520
Położenie na mapie gminy Brudzew
Mapa lokalizacyjna gminy Brudzew
Chrząblice
Chrząblice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Chrząblice
Chrząblice
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Chrząblice
Chrząblice
Położenie na mapie powiatu tureckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tureckiego
Chrząblice
Chrząblice
Ziemia52°05′10″N 18°32′08″E/52,086111 18,535556
Strona internetowa

Chrząblicewieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie tureckim, w gminie Brudzew.

Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od słowa chrzan, który zapewne rósł tutaj w dużych ilościach. Na starych mapach spotyka się także pisownię Chrzamlice.

Sołectwo Chrząblice należy do parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Galewie.

Położenie wsi[edytuj | edytuj kod]

Chrząblice położone są w południowo-zachodniej części gminy Brudzew. W skład miejscowości wchodzą tereny potocznie nazywane Parcelą, Górką oraz Podebojcami. Pola są położone na morgach, niwach, smugach, ogrodach, nowej wsi i galewku.

Chrząblice, jak większość miejscowości gminy, posiadają gleby klasy V i VI. Sołectwo Chrząblice położone jest na ponad 244 ha gruntów. Grunty orne stanowią 140 ha, użytki zielone 64 ha a na ponad 5 ha są sady (faktycznie jest ich mniej). Pod lasami znajduje się prawie 14 ha. Pozostałe obszary to: grunty pod rowami - 2 ha, tereny komunikacyjne (przede wszystkim drogi) prawie 5 ha, tereny zabudowane ponad 5 ha i nieużytki, które stanowią około 9 ha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX wieku wielu mieszkańców wyjechało do Francji i USA. Natomiast po II wojnie światowej wielu młodych (zwłaszcza z rodzin wielodzietnych) wyjechało na tereny poniemieckie, tzw. ziemie odzyskane. Wiele osób wyprowadziło się także do Łodzi.

W Chrząblicach do lat 70. działało kółko rolnicze. Po zmianach prawnych majątek kółka rolniczego został wniesiony do SKR-u. Do końca lat 60. chrząbliczanie mieli własny teatr, który swoje sztuki prezentował również w innych wsiach. Założycielem, organizatorem i reżyserem był Wacław Zając.


W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

Szkoła podstawowa[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Podstawowa w Chrząblicach

Od roku 1920 w Chrząblicach działa szkoła podstawowa, która do 1951 roku mieściła się w domach prywatnych Rosiaków, Sypniewskich i Waloszków. Pierwszym nauczycielem był Zdrojewski, który zginął podczas II wojny światowej. Od roku 1935 nauczycielem był Jan Kozłowicz.

W 1945 roku założono Społeczny Komitet Budowy Szkoły, który doprowadził do wybudowania pomieszczeń szkoły i częściowego oddania ich do użytku w roku 1951. Powstała wtedy pięcioklasowa szkoła podstawowa. Budynek nowo wybudowanej szkoły w całości do użytku został oddany dopiero w 1956 roku.

Ochotnicza Straż Pożarna[edytuj | edytuj kod]

Ochotnicza Straż Pożarna w Chrząblicach została założona w 1924 roku i jest jedną z 11 jednostek na terenie gminy Brudzew.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]