Colin Baker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy angielskiego aktora. Zobacz też: Colin Baker (piłkarz).
Colin Baker
Ilustracja
Colin Baker w styczniu 2015 roku
Data i miejsce urodzenia 8 czerwca 1943
Londyn, Anglia, Wielka Brytania
Zawód aktor
Współmałżonek Liza Goddard (rozwód)
Marion Wyatt
Lata aktywności 1970 – obecnie
Strona internetowa

Colin Baker (ur. 8 czerwca 1943 w Londynie) – angielski aktor, znany przede wszystkim z roli szóstego Doktora w brytyjskim serialu science-fiction Doktor Who oraz Paula Merroneya w brytyjskim dramacie The Brothers. Z pochodzenia jest Irlandczykiem[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

The Brothers[edytuj | edytuj kod]

Jego pierwszą ważną rola była w brytyjskim dramacie BBC, pt. The Brothers. W tym serialu wcielił się w rolę Paula Merroneya. W tę rolę wcielał się w latach 1974-1976.

Doktor Who[edytuj | edytuj kod]

Colin Baker po raz pierwszy w Doktorze Who pojawił się w historii Arc of Infinity w 1983 roku jako Komandor Maxil, kiedy to rolę Doktora odgrywał Peter Davison[2].

W 1984 Baker pojawił się w serialu po raz pierwszy w roli Doktora. Było to w historii The Caves of Androzani podczas regeneracji. Rolę Doktora Baker trzymał do 1986. Ostatni regularny występ Bakera był w The Trial of a Time Lord: The Ultimate Foe, lecz nie był to ostatni odcinek regularny szóstego Doktora. Rok później aktor nie przyjął propozycji zagrania tej roli ponownie podczas sceny regeneracji. Zrobił to Sylvester McCoy w blond peruce.

Baker powrócił jednak do roli w 1993 roku, w 2-częściowym odcinku charytatywnym na 30-lecie istnienia serialu pt.: Dimensions in Time[3], występował również w wielu odcinkach radiowych Doktora Who.

W listopadzie 2013 r. zagrał w specjalnej komedii na 50-lecie istnienia serialu pt.: The Five(ish) Doctors Reboot, gdzie zagrał samego siebie[4].

Książki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Having recently been digging out information about my ancestors, I would love to go back to to the end of the 18th Century and see just what it was like being a labourer on the land as my great, great great grandfather Thomas Baker was in Lound in Suffolk in the 1790s and it would enable me to go back a bit further too and find out about Thomas' parents and where they came from. I would like too to find out about my mother's Irish ancestry, which is quite difficult to uncover." http://web.archive.org/web/20100405082422/http://colinbaker.webs.com/askcolin.htm
  2. Arc of Infinity (ang.). BBC. [dostęp 2014-03-18].
  3. Dimensions in Time (ang.). BBC. [dostęp 2014-03-18].
  4. The Five(ish) Doctors Reboot (ang.). BBC. [dostęp 2014-03-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]