Courtauld Gallery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Courtauld Gallery
Ilustracja
Somerset House w Londynie
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Londyn
Data założenia 1932
Dyrektor Ernst Vegelin
Położenie na mapie City of Westminster
Mapa lokalizacyjna City of Westminster
Courtauld Gallery
Courtauld Gallery
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Courtauld Gallery
Courtauld Gallery
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Courtauld Gallery
Courtauld Gallery
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
Courtauld Gallery
Courtauld Gallery
51°30′39″N 0°07′02″W/51,510833 -0,117222
Strona internetowa

Courtauld Gallerylondyńska galeria sztuki europejskiej od renesansu po impresjonizm i post-impresjonizm.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Głównym trzonem zbiorów tej galerii są obrazy pochodzące z kolekcji bogatego przemysłowca, a zarazem wielkiego miłośnika sztuki Samuela Courtaulda (1876-1947). Po śmierci żony, w 1931, Courtauld postanowił przekazać dom, w którym nie chciał już mieszkać sam, ustanowionemu specjalnie w tym celu Towarzystwu Domowemu skupiającemu malarzy, historyków sztuki, studentów i dyrektorów muzeów. Wraz z domem darował większą część swojej prywatnej kolekcji.Od roku 1990 mieści się ona w gmachu Somerset House, w pobliżu mostu Waterloo, przy ulicy The Strand. Samuel Courtauld kolekcjonował początkowo dzieła artystów renesansowych, czasem jednak w jego kolekcji przybywało coraz więcej (wówczas jeszcze nie takich drogich jak dzisiaj) impresjonistów, a potem także post-impresjonistów.

Inni fundatorzy[edytuj | edytuj kod]

Chociaż Courtauld Gallery słynie z dzieł impresjonistów i postimpresjonistów ofiarowanych przez Samuela Courtaulda, posiada także wiele innych skarbów sztuki. Dwaj współfundatorzy Courtauld Institute of Art, lord Lee z Fareham i sir Pobert Witt, przekazali Instytutowi pokaźną liczbę dzieł. Lee podarował obrazy, Witt zaś rysunki. Znaczących darowizn dokonały również wybitne postacie świata artystycznego. Znany krytyk sztuki i malarz Roger Fry pozostawił okazały zbiór dzieł sztuki, zawierający głównie obrazy współczesnych mu artystów, ale także meble i ceramikę wyprodukowane przez firmę Omega Workshops, założoną przez niego w 1913. Najważniejszym darem po obrazach Courtaulda był zbiór hrabiego Antoine’a Seilerna, historyka sztuki i kolekcjonera pochodzenia austriackiego, składający się z ponad 100 obrazów (wśród nich również Cézanne’a) i co najmniej 300 rysunków, wyróżniających się wysoką jakością i wartością historyczną. Są tam 32 obrazy Rubensa i, nie mniej ważne, dwa dzieła Pietera Bruegla (żadna inna angielska pinakoteka nie posiada więcej niż jednego Bruegla).

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

William George Constable 1932–1936
T. S. R. Boase 1936–1947
Anthony Blunt 1947–1974
Peter Lasko 1974–1985
Michael Kauffmann 1985–1995
Eric Fernie 1995–2003
James Cuno 2003–2004
Deborah Swallow 2004–

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Wśród wielu innych dzieł sztuki, w galerii można zobaczyć dobrze znane obrazy, takie jak Autoportret z Obciętym Uchem Vincenta Van Gogha, Góra Sainte-Victoire Paula Cézanne'a, Pudrująca się Kobieta Georges'a Seurat'a, a także płótna Gauguina, czy Moneta.Galeria posiada w sumie ponad 500 płócien, 7000 rysunków, a także rzeźby, ceramikę, meble i tkaniny.

Najbardziej znane obrazy Courtauld Gallery[edytuj | edytuj kod]

Polscy historycy sztuki związani z The Courtauld Institute of Art[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]