Czesław Śleziak (wojskowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czesław Śleziak (ur. 15 lipca 1906 w Żywcu[1], zm. 17 stycznia 1972 w Katowicach[2]) – polski wojskowy, podpułkownik, zastępca dowódcy pułku w 5 Kresowej Dywizji Piechoty, uczestnik walk o Narwik, Monte Cassino i Ankonę.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent gimnazjum w Żywcu w roku 1923[1]. W 1927 ukończył Seminarium Nauczycielskie w Białej Krakowskiej[1]. W 1927 powołany do wojska, służył w Szkole Podchorążych o Ostrowi Mazowieckiej[1]. Został następnie zawodowym oficerem, przez 9 kolejnych lat przydzielony do 11 pułku piechoty w Tarnowskich Górach[1].

Podczas kampanii wrześniowej został ciężko ranny[1]. Mimo to udaje mu się przedostać do Francji, gdzie w tworzącej się Armii Polskiej otrzymał stopień kapitana w Brygadzie Strzelców Podhalańskich[1]. Uczestniczył w bitwie o Narwik jako dowódca kompanii[1]. Po klęsce Francji przedostał się na Wyspy Brytyjskie; tam do 1942 uczestniczył w szkoleniu oddziałów polskich w Szkocji[1].

W 1942 wysłany został na Bliski Wschód z zadaniem szkolenia i formowania II Korpusu[2]. Otrzymał awans na dowódcę dywizjonu dział samobieżnych w 2 Brygadzie Pancernej[2]. Wraz ze swoim dywizjonem brał udział w Bitwie o Monte Cassino na odcinku 5 Kresowej Dywizji Piechoty[2]. W dalszej kolejności walczył pod Piedimonte, Musone, Ankoną, uczestniczył w forsowaniu Linii Gotów i, ostatecznie, zakończył szlak bojowy zdobyciem Bolonii w kwietniu 1945[2].

Po zakończeniu wojny przez kilka lat mieszkał w Szwajcarii, gdzie ukończył szkołę hotelarską[2]. Wyjechał następnie do Londynu, w którym otworzył hotel[2]. W ostatnich latach życia wielokrotnie przyjeżdżał do Polski, między innymi lecząc się w Krynicy[2]. Zmarł w klinice w Katowicach[2]. Pochowany w Żywcu[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Blitz i inni, Słownik biograficzny Żywiecczyzny. Tom I, Żywiec: Spółdzielnia wydawnicza Gazeta Żywiecka, 1995, s. 210-211, ISBN 83-902605-1-4.