Kampania włoska w czasie II wojny światowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kampania włoska
II wojna światowa, Kampania śródziemnomorska
Ilustracja
Zniszczony klasztor Monte Cassino – symbol walk we Włoszech w czasie II wojny światowej.
Czas 10 lipca 19432 maja 1945
Miejsce Włochy
Terytorium Europa
Przyczyna wypełnienie zobowiązań z Teheranu
Wynik zwycięstwo aliantów
Strony konfliktu
 Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania
 Polska
 Nowa Zelandia
 Indie Brytyjskie
 Kanada
 Australia
 Wolna Francja
 Brazylia
 Włochy[1]
 Grecja
 Związek Południowej Afryki
 III Rzesza
 Włochy[2]
 Włoska Republika Socjalna
 Słowacja[3]
Dowódcy
Allied Force Headquarters:
Stany Zjednoczone Dwight Eisenhower (do stycznia 1944)
Wielka Brytania Henry Maitland Wilson (styczeń-grudzień 1944)
Wielka Brytania Harold Alexander (od grudnia 1944)
Grupa Armii C:
III Rzesza Albert Kesselring
III Rzesza Heinrich von Vietinghoff (październik 1944-styczeń 1945 i ponownie od marca 1945)
Królestwo Włoch (1861–1946) Włoska Republika Socjalna Benito Mussolini
Włoska Republika Socjalna Rodolfo Graziani
Straty
Sycylia: 22 000 zabitych, rannych lub zaginionych
Włochy: 310 000-313 495 zabitych, rannych lub zaginionych
8011 samolotów
Włochy: 336 650 zabitych, rannych, zaginionych lub pojmanych
brak współrzędnych
Amerykanie lądują w Salerno

Kampania włoska w czasie II wojny światowej – walki prowadzone między wojskami aliantów a państwami Osi na terytorium Zjednoczonego Królestwa Włoch. Rozpoczęła się 9 lipca 1943 wraz z lądowaniem aliantów na Sycylii, a zakończyła się 2 maja 1945 wraz z kapitulacją wojsk niemieckich na tym froncie. Podczas kampanii włoskiej zginęło około 110 000 żołnierzy – 60 000 po stronie aliantów, 50 000 po stronie Niemców; była to najkosztowniejsza kampania w Europie Zachodniej.

Ważne bitwy i operacje:

Dzięki zwycięstwu aliantów w Afryce Północnej poważnie osłabiono Włochy i możliwa stała się operacja desantowa na ten kraj. Na miejsce desantu wybrano Sycylię. Operację Husky, bo taki kryptonim nadano inwazji, rozpoczęto 10 lipca 1943. Mimo twardego oporu sił Osi, aliantom udało się opanować Sycylię. Na dodatek 25 lipca Wielka Rada Faszystowska odsunęła od władzy Benito Mussoliniego, co zaskoczyło aliantów. Powołano nowy włoski rząd na czele którego stanął Pietro Badoglio. Mimo zapewnień Badoglia o lojalności Włochów względem Niemców, Hitler nakazał zlokalizować aresztowanego Mussoliniego. Tymczasem, dzięki Niemcom osłaniającym odwrót, udało się siłom Osi przetransportować na Półwysep Apeniński 100 tysięcy żołnierzy i ponad 10 tysięcy pojazdów różnego typu. Walki na Sycylii zakończyły się 17 sierpnia.

Kampania na Półwyspie Apenińskim rozpoczęła się wraz z lądowaniem na Sycylii, ale główne walki w czasie tej kampanii toczyły się od września 1943. Rozpoczęły się one lądowaniem aliantów w Salerno, Kalabrii i Tarencie 3 września. Wkrótce, w wyniku tajnych negocjacji z aliantami, Włochy podpisały kapitulację. Król i premier rządu włoskiego uciekli na tereny opanowane przez aliantów, a Niemcy rozbroili włoską armię. Uwolniony przez Niemców Benito Mussolini utworzył zależną od III Rzeszy faszystowską Włoską Republikę Socjalną, której siły kontynuowały walkę u boku Niemiec. Dowódcą niemieckiego frontu został Albert Kesselring. Na jego polecenie przygotowano linię obronną zwaną Linią Gustawa wzdłuż rzek Garigliano, Rapido, Sangro. Alianci posuwali się we Włoszech bardzo wolno, ze względu na trudne warunki terenowe oraz niszczenie linii komunikacyjnych przez wycofujących się Niemców. Linię Gustawa przełamano dopiero w maju 1944, po zdobyciu Monte Cassino przez 2 Korpus Polski, mimo kilku wcześniejszych prób aliantów oraz lądowania pod Anzio, zatrzymanego przez Niemców. Rzym został wyzwolony 4 czerwca 1944, przy aprobacie wiwatujących tłumów. Kolejne żmudne walki toczono na Linii Gotów do wiosny 1945, kiedy to załamał się niemiecki front. Wskutek działań partyzantów doszło do wybuchu kilku powstań w większych miastach na północy Włoch. 28 kwietnia 1945 włoscy partyzanci schwytali Mussoliniego i rozstrzelali go. Jego zwłoki powieszono na stacji benzynowej w Mediolanie. Niemcy skapitulowali na froncie włoskim 2 maja 1945, był to jednocześnie koniec działań wojennych w basenie Morza Śródziemnego.

Amerykańscy żołnierze z 92 Dywizji Piechoty nacierają na niemieckie pozycje obronne w pobliżu Lukki. Widoczny w środku żołnierz otwiera ogień z Bazooki w kierunku niemieckiego stanowiska karabinu maszynowego, 1944 r.


Kampania śródziemnomorska

AfrykaOperacja ExporterWojna grecko-włoskaOblężenie Maltyprzylądek StiloAtak na TarentPlan MaritaTermopileSyrta (I)Syrta (II)Operacja HarpoonOperacja VigorousOperacja PedestalOperacja BarclayOperacja CorkscrewOperacja HuskyKampania włoskaOperacja VésuveDodekanezKosLerosOperacja Dragoon

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Od 8 września 1943.
  2. Do 8 września 1943.
  3. 2. Dywizja Piechoty przemianowana na 2. Brygadę Techniczną, a później na 2. Dywizję Techniczną.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]