Daniel Chodowiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Daniel Mikołaj Chodowiecki
Adolf Friedrich Erdmann von Menzel 018.jpg
Daniel Mikołaj Chodowiecki, portret wykonany przez Adolpha von Menzla w 1859
Data i miejsce urodzenia 16 października 1726
Gdańsk
Data i miejsce śmierci 7 lutego 1801
Berlin
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl klasycyzm

Daniel Mikołaj Chodowiecki (ur. 16 października 1726 w Gdańsku, zm. 7 lutego 1801 w Berlinie) – polsko-niemiecki malarz i rysownik.

Życiorys i pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Gdańsku ze związku hugenotki, córki złotnika Daniela Ayrera, Marie Henriette, urodzonej w Szwajcarii, oraz Godfryda Chodowieckiego, wywodzącego się ze strony ojca od szlachty polskiej spod Gniezna[1]. Jego dziadek Christian Chodowiecki był kupcem i ze względu na interesy zdecydował się osiąść w Gdańsku, gdzie zajął się handlem zbożem. Początkowo zgodnie z rodzinną tradycją Daniel również wykonywał zawód kupca. W siedemnastym roku życia wysłano go na praktykę handlową do Berlina[2], gdzie spędził większość życia. Został tam dyrektorem Pruskiej Akademii Sztuki.

Pomimo mieszkania w Niemczech Chodowiecki czuł się po trosze Francuzem (ze względu na matkę, pochodzącej z hugenockiej rodziny), po trosze gdańszczaniniem i Polakiem[3]. Po rozbiorze Polski w 1772 roku napisał do hrabiny Solms-Laubach:

Quote-alpha.png
Z ojca jestem Polakiem, potomkiem dzielnego narodu, który wkrótce przestanie istnieć.

Natomiast w liście do Józefa Łęskiego napisał z kolei:

Quote-alpha.png
Za zaszczyt sobie poczytuję być prawdziwym Polakiem, chociaż jako pierwszy z Chodowieckich w Niemczech osiadłem[1][4].

Część swojej twórczości poświęcił Polsce oraz polskim tematom historycznym. Najbardziej znany w Polsce jest cykl jego 108 rysunków powstałych w roku 1773 w Gdańsku[3].

Daniel miał brata Jana Sereniusza, ministra braci czeskich.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Exlibris Daniela Chodowieckiego

W latach pięćdziesiątych XVIII wieku poświęcił się malarstwu, następnie zainteresował się akwafortą i z czasem stał się wziętym ilustratorem książek. Swymi dziełami zwrócił uwagę berlińskiej Akademii Umiejętności, która zleciła mu wykonanie ilustracji do wydawanego przez siebie kalendarza. Od tego czasu zaczął otrzymywać liczne zamówienia i zyskał sławę. W pewnym okresie trudno było znaleźć wydawnictwo nie zawierające choćby jednej winiety jego autorstwa. Jeden z poetów, którego tomik ozdobiły grafiki Chodowieckiego, napisał, że „gdyby Chodowieckiego nie było – cały szereg książek nie znalazłby czytelnika"[1]. Stworzył ponad 2 tysiące sztychów, wiele scen rodzajowych z życia mieszczaństwa – zwykle w technice tuszu i piórka, oraz kilka obrazów olejnych.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

  • W 1992 roku Günter Grass założył Fundację im. Daniela Chodowieckiego z siedzibą w Akademii Sztuk w Berlinie, której celem jest współpraca między artystami niemieckimi i polskimi. Od 1993 roku organizuje Konkurs o Nagrodę im. Daniela Chodowieckiego na polski rysunek i grafikę[5].
  • W Gdańsku, Krakowie, Sopocie i Berlinie znajdują się ulice poświęcone Danielowi Chodowieckiemu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 "Daniel Chodowiecki", Wydawnictwo Sztuka, Warszawa 1953
  2. Hanna Górska, Eryk Lipiński, "Z dziejów karykatury polskiej", Wiedza Powszechna, Warszawa 1977, str.54.
  3. 3,0 3,1 Marcin Stąporek. Do Gdańska wjechał na koniu. „Trójmiasto.pl”, 2015-06-11. 
  4. 2. Charlotte Steinbrücker: Listy D. Chodowieckiego. Berlin, 1921.
  5. "KONKURS O NAGRODĘ IM. DANIELA CHODOWIECKIEGO NA POLSKI RYSUNEK I GRAFIKĘ. LAUREACI I WYRÓŻNIENI UCZESTNICY Z LAT 1993-2007"

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]