Daniel F. Malan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Daniel F. Malan
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Daniel François Malan

Data i miejsce urodzenia

22 maja 1874
Riebeeck West, Kolonia Przylądkowa

Data i miejsce śmierci

7 lutego 1959
Stellenbosch, Związek Południowej Afryki

Premier Związku Południowej Afryki
Okres

od 4 czerwca 1948
do 30 listopada 1954

Przynależność polityczna

Partia Narodowa

Poprzednik

Jan Smuts

Następca

Johannes Gerhardus Strijdom

Daniel François Malan (ur. 22 maja 1874 w Riebeeck West, zm. 7 lutego 1959 w Stellenbosch) – południowoafrykański polityk, duchowny kalwiński, premier Związku Południowej Afryki w latach 1948–1954.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Malan studiował matematykę i nauki eksperymentalne (uzyskał stopień licencjata) oraz teologię (uzyskał stopień doktora) w Victoria College oraz na uniwersytecie w Utrechcie. Później został ministrem w zborze kalwińskim w Transwalu. Był uczestnikiem kampanii na rzecz zrównania rangą afrikaans i języka angielskiego oraz holenderskiego. Następnie został redaktorem naczelnym afrykanerskiego pisma Die Burger. Wtedy to zaczęły się jego ożywione związki z nowo utworzoną Partią Narodową. W 1918 został wybrany do parlamentu z ramienia tego właśnie ugrupowania. Po wygranych przez nie wyborach w 1924 został ministrem spraw wewnętrznych, edukacji i zdrowia. W latach 30. Malan zbliżył się do konserwatywnego i nacjonalistycznego skrzydła partii. Nie poparł on przystąpienia Związku Południowej Afryki do II wojny światowej, co przysporzyło mu popularności.

W 1948 Partia Narodowa wygrała wybory, a Malan został premierem. Za jego kadencji wprowadzono wiele aktów prawnych tworzących i sankcjonujących politykę apartheidu. Zakazano małżeństw pomiędzy osobami dwóch różnych ras, wprowadzono utrudnienia w przemieszczaniu się osób czarnoskórych po kraju oraz podział ludności na cztery podstawowe grupy według klucza rasowego: białych, czarnych, kolorowych i Azjatów. W 1954 złożył urząd, który objął po nim Johannes Gerhardus Strijdom.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • T. Davenport, South Africa, a Modern History, 1991
  • L. Marquand, The Peoples and Policies of South Africa, Oksford 1952