Louis Botha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Louis Botha
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

27 września 1872
Greytown, Kolonia Natalu

Data i miejsce śmierci

27 sierpnia 1919
Pretoria, Związek Południowej Afryki

Premier Związku Południowej Afryki
Okres

od 31 maja 1910
do 27 sierpnia 1919

Przynależność polityczna

Partia Południowoafrykańska

Poprzednik

urząd dopiero ustanowiony

Następca

Jan Smuts

podpis

Louis Botha (ur. 27 września 1872, zm. 27 sierpnia 1919) – południowoafrykański polityk i wojskowy, pierwszy premier tego kraju.

Był jednym z 13 dzieci Louisa Bothy i Salominy Adriany van Rooyen. W 1897 roku został członkiem parlamentu Transwalu, reprezentując okręg Vryheid. Dwa lata później walczył w II wojnie burskiej przeciwko Wielkiej Brytanii, m.in. dowodząc w bitwie na Spion Kop.

Louis Botha na Spion Kop.

Kierował delegacją na rozmowy pokojowe z Brytyjczykami w 1902 i był sygnatariuszem traktatu w Vereeniging. Po wojnie był jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Południowej Afryce, aktywnie angażował się w odbudowę kraju po wojnach burskich, a przez swoich rodaków był traktowany jako nieformalny przywódca Burów. 4 marca 1907 został premierem Transwalu, zaś 31 maja 1910 pierwszym premierem Związku Południowoafrykańskiego. W 1911, wraz z innym bohaterem wojen burskich, Janem Smutsem, stworzył Partię Południowoafrykańską (SAP).

Po I wojnie światowej kierował krótko brytyjską misją wojskową w Polsce w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W czasie ustalania warunków traktatu wersalskiego bronił państw centralnych przed zbyt surowymi warunkami.

Botha zmarł na atak serca 27 sierpnia 1919.

Brytyjczycy próbowali go uhonorować nazywając jeden ze swoich bombowców Blackburn Botha. Próbowali, bo to nieudany projekt.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Batalie i wodzowie wszech czasów. Dodatek do dziennika Rzeczpospolita nr 39.