De Draad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok na drut od strony holenderskiego miasta Sluis
Niemiecki patrol przy drucie, tuż obok belgijskiego gospodarstwa
Niemiecki strażnik z karabinem przy drucie, widoczny od strony Sluis
Koniec drutu nad Skaldą
Rysunek Alberta Hahna przedstawiający ofiarę drutu
Martwe zwierzę – ofiara drutu – usuwane przez niemieckiego strażnika

De Draad, Dodendraad, Dodenhek (w tłumaczeniu z języka niderlandzkiego „drut”, „śmiertelny drut”, oficjalna nazwa w języku niemieckim Grenzhochspannungshindernis) – graniczne ogrodzenie wysokiego napięcia. Elektryczna bariera, zbudowana z drutów pod wysokim napięciem przez niemieckiego okupanta na granicy Belgii z neutralną Holandią w czasie I wojny światowej.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Gdy Niemcy najechały neutralną Belgię, Belgowie zaczęli masowo przekraczać granicę z Holandią. W 1914 roku w Holandii przebywało już milion belgijskich uchodźców, ale przez całą wojnę kolejni uchodźcy wciąż napływali i próbowali przekroczyć granicę. Wielu chciało uciec przed niemiecką okupacją, inni chcieli dołączyć do swoich krewnych, którzy już uciekli, a niektórzy chcieli wziąć udział w wojnie i wybrali tę drogę, aby dołączyć do sił na froncie zachodnim. Wielu z tych uchodźców to także mężczyźni próbujący przedostać się do Francji przez Holandię i Wielką Brytanię, aby zaciągnąć się do armii alianckich, zachęcani przez króla Belgów Alberta I i kardynała Merciera do obrony ostatniego nieokupowanego terytorium Belgii[1]. Z tych powodów Niemcy postanowili zbudować drut, aby uniemożliwić tym ochotnikom i szpiegom częste przekraczanie granicy belgijsko-holenderskiej i docieranie do brytyjskich tajnych służb w Rotterdamie[2]. Rząd belgijski utrzymywał także pocztę w nieokupowanej belgijskiej enklawie Baarle-Hertog[3].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Budowa rozpoczęła się wiosną 1915 roku i składała się z 332 kilometrów drutu na drewnianych słupach o napięciu 2000 V i wysokości od 2 do około 4 metrów, rozciągającego się na całej długości granicy belgijsko-holenderskiej od Akwizgranu do rzeki Skaldy. W promieniu 100–500 metrów od drutu każdy, kto nie był w stanie oficjalnie wyjaśnić swojej obecności, był doraźnie rozstrzeliwany, chociaż niemieccy strażnicy zwracali uwagę, aby nie strzelać w stronę Holandii, która była oficjalnie neutralna[4].

Holenderska reakcja[edytuj | edytuj kod]

Rząd Holandii nie protestował przeciwko budowie drutu. Dla Holandii był to znak, że uznano jej neutralność, a rząd holenderski zrobił wszystko, co w jego mocy, aby tę neutralność zachować. W miarę możliwości unikano wszelkich działań, które można by uznać za współpracę z Niemcami. Drut uwypuklał Holendrom, że podczas Wielkiej Wojny tuż za granicami Holandii panowała tragiczna sytuacja wojenna i to do tego stopnia, że ​​wielu ludzi było skłonnych uciekać przed nią, ryzykując własnym życiem. Od początku budowy bariery obywatele Holandii byli ostrzegani przed śmiertelnymi konsekwencjami dotknięcia drutu[5]. Znaki ostrzegawcze umieszczono także po holenderskiej stronie granicy z napisem: Hoogspanning – Levensgevaar („Wysokie napięcie – śmiertelne niebezpieczeństwo”)[2].

Pozwolenie na zbliżenie się do granicy i drutu wydawała Holendrom tylko policja i surowo karała tych, którzy próbowali przekroczyć ogrodzenie. Aresztowanych dezerterów internowano w wielu obozach w Holandii. Przemytnicy, którzy byli bardzo aktywni ze względu na duże niedobory w obu krajach, byli skazywani przez sądy[6]. Uchodźców zabierano do prywatnych domów lub obozów, a rząd zapewniał im świadczenia na utrzymanie[2].

Ofiary i losy drutu[edytuj | edytuj kod]

Liczbę ofiar szacuje się na od 2000 do 3000 osób. Lokalne gazety w południowej Holandii niemal codziennie zamieszczały doniesienia o ludziach, którzy zostali „zabici piorunem”. Jednak wielu osobom udało się również pokonać ogrodzenie, często stosując niebezpieczne lub kreatywne metody, począwszy od użycia bardzo dużych drabin i tuneli po skoki o tyczce i przyklejanie porcelanowych płytek do butów w celu zapewnienia sobie izolacji[4].

Drut rozdzielił także rodziny i przyjaciół, gdyż Holendrzy i Flamandowie mimo że mieszkali w różnych państwach, często zawierali małżeństwa mieszane lub w inny sposób utrzymywali ze sobą kontakty towarzyskie. Procesje pogrzebowe podchodziły do ​​ogrodzenia i zatrzymywały się przy nim, aby dać krewnym i przyjaciołom po drugiej stronie możliwość modlitwy i pożegnania[7]. Neutralny rząd holenderski, który początkowo nie sprzeciwił się drutowi, później kilkakrotnie protestował przeciwko niemu, gdy jego istnienie wywołało oburzenie społeczne w Holandii. Duża liczba ofiar śmiertelnych nie tylko spowodowała gwałtowny wzrost nastrojów antyniemieckich w Holandii (w kraju, który do tej pory był w większości wrogi Wielkiej Brytanii z powodu II wojny burskiej), ale także znacznie zwiększył przemyt towarów na obszarze przygranicznym, co było bardzo dochodowe dla lokalnych przemytników[8].

Drut nie przebiegał całkowicie wzdłuż granicy i nie przecinał rzek. Niemcy umożliwili także przechodzenie miejscowym na nabożeństwa, w dni targowe i podczas żniw. W październiku 1918 roku Niemcy otworzyli granicę, aby przepuścić uchodźców z Francji i Belgii, żeby nie blokować niemieckich linii komunikacyjnych w Belgii. Tuż przed końcem wojny cesarz Wilhelm II przekroczył granicę i uciekł do neutralnej Holandii, aby się tam schronić[9].

Natychmiast po podpisaniu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku elektrownie wokół drutu zostały zamknięte, a mieszkańcy po obu stronach granicy wkrótce zniszczyli znienawidzone ogrodzenie. Dziś z oryginalnego drutu pozostały tylko znaki ostrzegawcze; jednakże na niektórych obszarach zrekonstruowano niektóre odcinki, na przykład w pobliżu Hamont-Achel, Zondereigen i Molenbeersel[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sluizencomplex „De Ganzenpoot”. Nieuwpoort. [dostęp 2024-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (niderl.).
  2. a b c De grens onder hoogspanning. Andere Tijden. [dostęp 2024-01-22]. (niderl.).
  3. a b La clôture électrifiée à la frontière Belgo-Hollandaise pendant la première guerre mondiale. Médecins de la Grande Guerre. [dostęp 2024-01-22]. (fr.).
  4. a b De Dodendraad. Bunkergordel. [dostęp 2024-01-22]. (niderl.).
  5. Nieuwe Rotterdamsche Courant. Delpher. [dostęp 2024-01-22]. (niderl.).
  6. Grensincidenten en 'den vervloekten draad'. Canon met de kleine c. [dostęp 2024-01-22]. (niderl.).
  7. A Deadly Fence. The Heritage of the Great War. [dostęp 2024-01-22]. (ang.).
  8. Hoofdstuk VI: De Dodendraad. Smokkel in het Land van Waas tijdens de Eerste Wereldoorlog. [dostęp 2024-01-22]. (niderl.).
  9. Maartje M. Abbenhuis: The Art of Staying Neutral: The Netherlands in the First World War, 1914-1918. Amsterdam University Press, 2006, s. 168. ISBN 978-90-5356-818-7.