Devil May Cry 4

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Devil May Cry 4
Producent Capcom
Wydawca Capcom
Seria gier Devil May Cry
Scenarzysta Bingo Morihashi
Silnik MT Framework v1.3
Data wydania PlayStation 3 / Xbox 360
JP: 31 stycznia 2008
Am.Płn.: 5 lutego 2008
EU: 8 lutego 2008
AUS: 7 lutego 2008

Microsoft Windows
JP: 24 lipca 2008
Am.Płn.: 5 lipca 2008
EU: 11 lipca 2008
AUS: 10 lipca 2008
iOS
3 stycznia 2011
Gatunek gra akcji, hack and slash
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows, iOS
Nośniki dysk optyczny, dystrybucja cyfrowa

Devil May Cry 4gra z gatunku hack and slash z elementami cRPG. Została stworzona i wydana przez Capcom, a w Polsce wydana przez CD Projekt. Premiera w Japonii 31 stycznia 2008 roku na konsole Xbox 360 i PlayStation 3, a na komputerach osobistych 11 lipca 2008 roku. Pojawia się tu nowy główny bohater: Nero. W czasie gry gracz przejmuje kontrolę też nad Dantem, który przez pierwsze etapy jest przedstawiany jako czarny charakter. Większość gry polega na eksplorowaniu świata, rozwiązywaniu zagadek i stylowym zabijaniu wrogów. W tej części też jest ona podzielona na misje, a Czerwone Kule (Red Orbs) dalej są walutą, za którą kupujemy przedmioty choć pojawiają się także Dumne Dusze (Proud Souls), za które kupujemy umiejętności.

Po ukończeniu poziomu "człowiek" są odblokowane nowe, ale trudniejsze poziomy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fabuła opowiada o młodym członku Zakonu Świętych Rycerzy - Nero, który na ogół dostaje zadania, których nie chce podjąć się nikt inny. Nero słynny jest z trudnego charakteru i porywczości, co często uwidacznia się w grze. Ma słabość do Kyrie. Dziewczyna odwzajemnia jego uczucia ze zdwojoną siłą. Dante - legendarny łowca demonów - nazywa go pogardliwie "Kid", czyli "dzieciak" (zostało przetłumaczone jako "mały").

Jest to tylko zalążek całej historii. Uwaga! Posiada spoilery! Gra zaczyna się w dniu Festiwalu Miecza. Twierdzę nawiedza potężny wojownik Dante, który "zabija" mistrza Zakonu, oddając strzał w środek jego głowy. Morduje także, próbujących go zatrzymać wojowników. Brat Kyrie - Credo (zarazem generał zakonu) nakazuje Nero by powstrzymał zamachowca na czas przybycia wsparcia. Dante i Nero toczą zaciekłą walkę (tutaj zaczyna się właściwa rozgrywka, która umożliwia graczowi zapoznanie się ze sterowaniem postaci). Syn Spardy przegrywa i ulatnia się przed przybyciem Credo z orszakiem. Podczas opuszczania zawalającego się po walce budynku, miasto atakują demony. Nero dostaje zadanie odszukania Dante. Po pokonaniu demonów w mieście Nero trafia do opuszczonego miasteczka górniczego. Spotyka tam wielkiego ognistego demona Beriala (pierwszy boss) i pokonuje go. Po walce trafia do lodowej Twierdzy Fortuna. Po drodze spotyka wojowniczkę Zakonu Glorię (którą tak naprawdę jest Trish - przyjaciółka Dante). W twierdzy odnajduje sztuczną duszę - Anima Mercury i przy jej udziale aktywuje pradawne "Ostrza Gyro". Z ich pomocą rozbija wielki obraz Jego Świętobliwości. Znajduje za nim ukryty tunel prowadzący do podziemnej części twierdzy. Okazuje się ,że rezyduje tam szalony naukowiec - Agnus, który na życzenie Jego Świętobliwości zmienia członków zakonu w demony i hoduje własne. Wszystko za sprawą Yamato (katany brata Dante). Jednak głównym celem jest ożywienie gigantycznego posągu i stworzenie Superdemona - "Zbawcy". W czasie walki z Kapłanem Nero zostaje wchłonięty przez Zbawcę, próbując ratować Kyrie. Potem Dante musi wrócić tą samą drogą, którą przybył Nero by zniszczyć demona. Po walce ze Zbawcą bohaterowi udaje się uwolnić Nero, który wściekły rusza na spotkanie z Sanktusem przemienionym w demona.Po długim pojedynku Nero zabija Sanktusa cięciem Yamato oraz uwalnia Kyrie. Po wyjściu bohatera z posągu okazuje się że ożył on ponownie po wchłonięciu ciała Sanktusa. Sytuacje ratuje Nero, który używając ramienia diabła miażdży posągowi głowę. Po pokonaniu boss'a, oboje głównych bohaterów spotyka się na głównym placu, gdzie zaczynała się gra. Dante pozwala chłopakowi zachować Yamato. Na pytanie Nero: "We will meet again?" Dante odpowiada tylko gestem dłoni i odchodzi w swoją stronę.

Broń Nero[edytuj | edytuj kod]

 • Czerwona królowa (Red Queen) - miecz Nero. Ma wbudowany wtrysk paliwa, który zwiększa jego moc.
 • Niebieska Róża (Blue Rose) - 2-lufowy rewolwer zrobiony przez Nero. Pozwala na jednoczesne wystrzelenie 2 kul.
 • Niszczyciel (Buster) - diabelskie ramię, które odziedziczył Nero. Może nim podnieść każdy ciężar i pokonać każdego wroga.
 • Yamato - broń, którą przywołujemy, kiedy przybieramy postać demona, zwiększa moc Nero.

Broń Dante[edytuj | edytuj kod]

 • Rebeliant (Rebellion) - miecz Dante'go, który dostał od swojego ojca.
 • Ebony & Ivory - dwa pistolety Dante, które zaprojektował, cechują się wysoką szybkostrzelnością.
 • Kojot-A (Coyote-A) - strzelba śrutowa, dysponująca ogromną siłą rażenia na krótkim dystansie. Wraz ze wzrostem odległości, zwiększa się rozprysk śrutu i zmniejsza siła rażenia.
 • Rzeźnik (Gilgamesh) - Dwa mechaniczne ramiona, stworzone do walki wręcz.
 • Pandora - demoniczna broń palna, która może przybrać 666 form.
 • Lucyfer (Lucifer) - broń, która może stworzyć wybuchające miecze i posłać je w dowolnym kierunku.
 • Yamato - katana, która należała do brata Dante'go, Vergila. Po jej zdobyciu otrzymujemy specjalny styl Mrocznego Zabójcy (Dark Slayer)

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Imiona niektórych bohaterów nawiązują do części stałej mszy chorału gregoriańskiego, tj. Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus oraz Agnus.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]