Diecezja hradecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Diecezja Hradec Kralove
Diecezja Hradec Kralove (ciemnoniebieska) na tle metropolii czeskiej
Diecezja Hradec Kralove (ciemnoniebieska) na tle metropolii czeskiej
Państwo  Czechy
Siedziba Hradec Kralove
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia czeska
Katedra diecezjalna Świętego Ducha w Hradec Králové
Biskup diecezjalny bp Jan Vokál
Biskup pomocniczy bp Josef Kajnek
Dane statystyczne (2009)
Liczba wiernych 450 000[1]
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych

172
54
Liczba dekanatów 12
Liczba parafii 350
Powierzchnia 11 650 km²
Położenie na mapie Czech
50,20870°N 15,83065°E/50,208700 15,830650
Herb diecezji Hradec Kralove
Katedra Świętego Ducha w Hradec Kralove

Diecezja Hradec Kralove (łac.: Dioecesis Riginae Gradecensis, cz.: Diecéze královéhradecká) – katolicka diecezja czeska położona w północnej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem terytorium krajów: kralovohradeckiego, pardubickiego i części środkowoczeskiego oraz Wysoczynę. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze Świętego Ducha w Hradec Kralove.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wschodnie Czechy znalazły się pod wpływem chrześcijaństwa już we wczesnym średniowieczu. Od X w. wchodziły one w skład diecezji praskiej. Z czasem Hradec Kralove został siedzibą jednego z archidiakonatów. W XIV w. wschodnie Czechy weszły w skład nowo utworzonej diecezji litomyślskiej, która jednak przestała faktycznie istnieć po zakończeniu wojen husyckich.

Utworzenie nowej diecezji w tym rejonie Czech było jednym z głównych wysiłków austriackiej rodziny królewskiej, która zamierzała dokonać ponownej rekatolicyzacji Czech po wojnie trzydziestoletniej. Fundacja nowego biskupstwa znacznie się opóźniła w wyniku braku jego odpowiedniego uposażenia. Ostatecznie fundusze na ten cel przekazała Eusebia hrabina Anna von Harrach oraz cesarz Leopold I Habsburg, przekazując na ten cel dochody z wydobywania soli.

10 listopada 1664 r. papież Aleksander VII erygował diecezję Hradec Kralove na mocy bulli universas Super, podnosząc kościół Św. Ducha do rangi katedry. Diecezja składała się początkowo ze 129 parafii, które wydzielono z archidiecezji praskiej. W 1783 r. cesarz Józef I Habsburg rozszerzył granicę diecezji o południowe powiaty, zwiększając liczbę parafii do 141.

Po zakończeniu II wojnie światowej księża i biskupi byli prześladowani przez władze komunistyczne w Czechosłowacji, które trwały faktycznie do jego upadku w 1990 r. W 2002 r. Hradec Kralove odwiedził podczas swojej pielgrzymki do Czech papież Jan Paweł II.

Biskupi[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Biskupi hradeccy.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W skład diecezji Hradec Kralove wchodzi obecnie 350 parafii, zgrupowanych w 14 dekanatach: Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Humpolec, Chrudim, Jičín, Jilemnice, Kutnohorsko-poděbradský, Litomyšl, Náchod, Pardubice, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Ústí nad Orlicí i Žamberk.

Główne świątynie[edytuj | edytuj kod]

Patroni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan na 2009 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

cz:Diecéze královéhradecká