Dodge Stratus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodge Stratus - Pierwsza generacja
Ilustracja
Dodge Stratus pierwszej generacji
Inne nazwy Chrysler Stratus (Europa)
Okres produkcji 19952000
Miejsce produkcji  Stany Zjednoczone (Dodge Stratus)
 Niemcy (Chrysler Stratus)
Poprzednik Dodge Spirit
Następca Dodge Avenger
Dane techniczne
Segment D
Typy nadwozia 4-drzwiowy sedan
Silniki 2.0 L A588 R4
2.4 L EDZ R4
2.4 L EY7 R4
2.5 L Mitsubishi 6G73 V6
Skrzynia biegów 5-biegowa ręczna skrzynia biegów
4-biegowa automatyczna skrzynia biegów 41TE
Rodzaj napędu przedni
Długość 4.72 m
Szerokość 1.82 m
Wysokość 1.38 m
Dane dodatkowe
Pokrewne Chrysler Cirrus
Plymouth Breeze

Dodge Stratus (wraz z bliźniaczymi modelami Chrysler Cirrus, Chrysler Sebring, Plymouth Breeze oraz GAZ Wołga Siber, zwanymi w Stanach Zjednoczonych potocznie „Cloud Cars”) – średniej wielkości 4-drzwiowy sedan, zaprezentowany po raz pierwszy w 1995 roku. Oparto go na chryslerowskiej platformie JA. W latach 1996 i 1997 Stratus, Breeze oraz Cirrus znalazły się na liście dziesięciu najlepszych samochodów magazynu Car and Driver. Produkcja tego modelu dobiegła końca w maju 2006 roku. W zakładach Sterling Heits od roku 2000 zbudowano 1.308.123 Stratusów i Sebringów. Wysłużonego Stratusa zastąpił w 2007 roku Dodge Avenger.

Pierwsza generacja (1995-2000)[edytuj | edytuj kod]

Chrysler Stratus (z lewej) oraz Dodge Stratus
Dodge Stratus - Druga generacja
Ilustracja
Dodge Stratus drugiej generacji
Okres produkcji 2001-2006
Dane techniczne
Typy nadwozia 4-drzwiowy sedan
Silniki 2.4 L EDZ R4
2.7 L EER V6
Skrzynia biegów 5-biegowa ręczna skrzynia biegów
4-biegowa automatyczna skrzynia biegów 41TE
Długość 4.86 m
Szerokość 1.79 m
Wysokość 1.39 m
Dane dodatkowe
Pokrewne Chrysler Sebring sedan

Dodge Stratus był pośrednią ofertą wśród trzech samochodów opartych na platformie JA. Topowym modelem był Cirrus, zaś niższą opcją Breeze. Stratusa zaprezentowano po raz pierwszy w 1995 roku w dwóch wersjach wyposażenia: SE, z silnikiem 2.0 L R4 w standardzie, lub SOHC 2.4 L R4 jako opcją, oraz ES, z silnikiem DOHC 2.4 L w standardzie, i opcjonalnym 2.5 L V6. Akumulator umieszczono w nietypowym miejscu, z przodu wewnątrz lewego błotnika. Najprostszy dostęp do baterii uzyskuje się po zdjęciu lewego koła, nie jest to jednak konieczne.

Wszystkie trzy samochody miały wiele wspólnych części. Z zewnątrz były do siebie bardzo podobne, różniły się praktycznie tylko przednimi kratkami wlotu powietrza, tylnymi zderzakami i światłami, oraz rozmiarem felg. Najwięcej różnic było we wnętrzu.

Wszystkie trzy warianty platformy JA dostępne były z podobnymi elementami wyposażenia, takimi, jak czterobiegowa automatyczna skrzynia biegów, ABS, regulacja kierownicy, tempomat, elektrycznie podnoszone okna, centralny zamek, elektrycznie regulowany fotel kierowcy, skórzana tapicerka, klimatyzacja, automatyczna antena, 6-płytowa zmieniarka, szyberdach, pilot centralnego zamka, alarm, itp. Pięciobiegowa ręczna skrzynia biegów dostępna była z silnikiem 2.0 L. Samochody te nie posiadały wyposażenia, które znaleźć było można w wyższej klasy modelach Intrepid czy Accord, czyli m.in. nawigacji, czy też automatycznej klimatyzacji.

Turbodoładowaną wersję Stratusa sprzedawano w Meksyku, z silnikiem 2.4 L DOHC R4 oraz czterobiegową automatyczną skrzynią biegów z opcją AutoStick. Samochód ten miał 170 koni mechanicznych (125 kW) przy 5200 obrotów, oraz 293 NM przy 2200 obrotach.

Stratus sprzedawany był w Europie, z silnikami 2.0 L i z 2.5 L V6, jako Chrysler Stratus, jednakże zachował początkowo wygląd Dodge-a (charakterystyczny grill z krzyżem). Inne różnice polegały m.in. na zastosowaniu w europejskiej wersji składanych lusterek wstecznych, elektrycznie regulowanych przednich świateł, tylnych świateł przeciwmgielnych, itp. Oferowany w Europie Chrysler Stratus Cabrio był niczym innym, tylko przemianowanym modelem Sebring Convertible pierwszej generacji, który co prawda współdzielił ze Stratusem, Cirrusem i Breeze wiele części mechanicznych, ale oparty był na zupełnie innej patformie JX.

Druga generacja (2000-2006)[edytuj | edytuj kod]

W 2001 roku Stratus został jedynym przedstawicielem rodziny „Cloud Cars”. Chrysler Cirrus zmienił nazwę na Sebring, a Breeze wyszedł z produkcji. Po zaprzestaniu przez Dodge-a produkcji modelu Avenger coupé (który zbudowany był w oparciu o platformę Mitsubishi Eclipse drugiej generacji) firma postanowiła przemianować na Stratus swoje nowe coupé, zbudowane w oparciu o trzeciej generacji platformę Eclipse. Dało to nazwę dwóm samochodom, 2-drzwiowemu coupé i 4-drzwiowemu sedanowi, jednak nie łączyło ich nic prócz nazwy i kilku zewnętrznych szczegółów (co jednak pozwalało sprzedawać je jako jeden samochód). Chrysler nadał też swojemu nowemu coupé nazwę Sebring pomimo tego, że nie łączyło go z Sebringiem sedanem zupełnie nic. W tym czasie zaprzestano też sprzedaży Dodge'a Stratusa w Kanadzie.

Sedany Stratus i Sebring w drugiej generacji wykorzystywały zmodernizowaną platformę JA, nazwaną teraz JR. Modele coupé pod tymi samymi nazwami były całkowicie innymi samochodami – opartymi na Mitsubishi Eclipse.

Dodge Stratus drugiej generacji po faceliftingu
Stratus Coupé
Ilustracja
2004-2005 Dodge Stratus coupé
Okres produkcji 20012005
Dane techniczne
Typy nadwozia 2-drzwiowe coupé
Silniki 2.4 L Mitsubishi 4G64 R4
3.0 L Mitsubishi 6G72 V6
Skrzynia biegów 5-biegowa ręczna skrzynia biegów
4-biegowa automatyczna skrzynia biegów 41TE
Długość 4.85 m
Szerokość 1.79 m
Wysokość 1.37 m
Dane dodatkowe
Pokrewne Chrysler Sebring coupé
Mitsubishi Eclipse
Mitsubishi Galant

W tym czasie sprzedaż modelu spadła, ocena klientów i magazynów motoryzacyjnych była poniżej średniej dla tej klasy aut. W 2004 roku dokonano nieznacznych poprawek stylistycznych samochodu, które jednak nie zmieniły tego trendu. Po roku 2005 z linii produkcyjnej zniknęło coupé, natomiast Stratus wyszedł z produkcji w maju 2006 roku. Przetrwała jedynie nazwa Sebring.

W Meksyku pojawiła się turbodoładowana wersja Stratus R/T. Jego silnik 2.4 L poddano pewnym ulepszeniom w 2001 roku, podnosząc moc do 215 koni mechanicznych. Silnik ten zostanie użyty później w Stanach Zjednoczonych w samochodzie Dodge SRT-4. Silniki Stratusa R/T budowane w okresie od marca 2004 r. posiadały 228 koni mechanicznych przy 5200 obrotach, oraz 319 NM momentu przy 4200 obrotach na minutę. Stratusa R/T z turbodoładowaniem poznać można po oznaczeniu "High Output" z tyłu auta.

Choć Stratus był jeszcze w sprzedaży w 2006 roku, nie został jednak pokazany wśród pozostałych modeli Dodge podczas ostatnich wystaw motoryzacyjnych.

Produkcja na licencji w Rosji[edytuj | edytuj kod]

Dodge Stratus trzeciej generacji, wraz z Chryslerem Sebringiem, od 2007 lub 2008 roku będą produkowane w Rosji, oraz sprzedawane pod rosyjską marką. Licencja oraz linia produkcyjna zostały sprzedane w kwietniu 2006 roku rosyjskiemu miliarderowi Olegowi Deripasce, do którego należy fabryka GAZ w Niżnym Nowogrodzie, budująca samochody Wołga. Cena wyniosła około 151 milionów dolarów. Nowa fabryka ma produkować ponad 65.000 samochodów rocznie. Czterocylidrowe silniki produkowane będą w Meksyku i kupowane od Chryslera.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]