Dolina Żabia Mięguszowiecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolina Żabia Mięguszowiecka
Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki, najwyższa Wołowa Turnia, po prawej Żabia Przełęcz. Po prawej stronie widoczna Kotlinka pod Żabim Koniem
Żabie Stawy Mięguszowieckie z Kopy Popradzkiej

Dolina Żabia Mięguszowiecka, Dolina Żabia (słow. dolina Žabích plies, kotlina Žabích plies, niem. Froschseetal, Kessel der Froschseen, węg. Békás-tavak-katlan[1]) – tatrzańska dolina położona na terenie Słowacji, w Tatrach Wysokich, górne piętro Doliny Mięguszowieckiej (Mengusovská dolina).

Dolina Żabia graniczy:

Odnogami Doliny Żabiej są od zachodu na wschód:

W Dolinie Żabiej znajdują się trzy Żabie Stawy Mięguszowieckie:

Przez Dolinę Żabią poprowadzony jest znakowany szlak turystyczny na Rysy. Jego trasa prowadzi obok Wielkiego Żabiego Stawu, przez Kotlinkę pod Wagą, w której znajduje się położone najwyżej w Tatrach niewielkie schronisko pod Rysami (chata pod Rysmi), nieczynne po sezonowym zamknięciu szlaku. Schronisko oddano do użytku w 1933 r. Wielokrotnie było naprawiane i odbudowywane po zniszczeniach spowodowanych lawinami (m.in. w 2000 r.)[3].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak czerwony – czerwony szlak, odgałęziający się od niebieskiego w Dolinie Mięguszowieckiej i biegnący Doliną Żabią Mięguszowiecką przez Wagę na Rysy. Szlak otwarty jest w okresie od 16 czerwca do 31 października. Czas przejścia od rozdroża na szczyt: 2:45 h, ↓ 2 h[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2012-11-19].
  3. a b c Grzegorz Barczyk, Ryszard Jakubowski (red.), Adam Piechowski, Grażyna Żurawska: Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000. ISBN 83-01-13184-5.
  4. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-88-0.