Przejdź do zawartości

Dom Dębiński w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Dębiński
Kamienica Pod Beczką
Symbol zabytku nr rej. A-499 z 7 marca 1968
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Sławkowska 14

Ukończenie budowy

XV wiek

Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa konturowa Starego Miasta w Krakowie, u góry znajduje się punkt z opisem „Dom DębińskiKamienica Pod Beczką”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Dom DębińskiKamienica Pod Beczką”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Dom DębińskiKamienica Pod Beczką”
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Dom DębińskiKamienica Pod Beczką”
Ziemia50°03′50″N 19°56′15″E/50,063889 19,937500

Dom Dębiński (także Kamienica Pod Beczką) – zabytkowa kamienica znajdująca się w Krakowie przy ulicy Sławkowskiej 14, na Starym Mieście.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kamienica została wzniesiona w połowie XV wieku na działce półkuryjnej jako budynek jednopiętrowy z trzytraktowymi piwnicami[1]. W II połowie XVI wieku przebudowano ją w stylu renesansowym[1]. Pierwszym znanym właścicielem nieruchomości był Wikliński, który nazwisko zanotowano w spisie czynszowym z 1632 roku[1]. W 1661 roku budynek był opuszczony i zrujnowany[1]. W latach 1674–1692 właścicielem posiadłości był łowczy królewski Ludwik[1] lub Kaspar Dębiński[2], na którego zlecenie elewacja kamienicy została ozdobiona malunkami przedstawiającymi różne rodzaje broni[2]. Od połowy XVIII wieku budynek ponownie był własnością mieszczańską, należąc kolejno do: Machnickich, Jaworskich, Larysów, Tuszyńskich i Szwaygerów[3].

Na początku XIX wieku kamienica była już dwupiętrowa i trzytraktowa, a renesansowe elewacje i kamieniarka pokryte były tynkiem[3]. W 1821 roku przeprowadzono gruntowną przebudowę na zlecenie ówczesnego właściciela Jana Stelzla. W jej wyniku kamienica nabrała wyglądu neoklasycystycznego; ponadto podzielono sień, adaptując jej część na sklep oraz przebito drzwi w miejscu okna[3]. Niedługo później wzniesiono jednopiętrową oficynę tylną według projektu Błażeja Szatkowskiego[3].

W 1908 roku budynek przeszedł w ręce Henryka Ebera, na którego zlecenie jeszcze w tym samym roku dokonano przebudowy według projektu Henryka Lamensdorfa[3]. Objęła ona przebudowę sieni, budowę nowej klatki schodowej i zmianę wystroju wnętrz[3]. W 1927 roku wybudowano piętrową oficynę boczną oraz nadbudowano drugie piętro w oficynie tylnej[3]. W latach 30. XX wieku rozebrano oficynę tylną, a w latach 60. także oficynę boczną[3].

7 marca 1968 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków[4]. Rozpoczęto wówczas badania architektoniczne, których zwieńczeniem był przeprowadzony w latach 70. remont konserwatorski, podczas którego przywrócono fasadzie XVII-wieczny wystrój[3]. Jednocześnie nakryto kamienicę stropodachem, tworząc taras od strony podwórza[3]. W latach 1982–1990 w budynku znajdowała się siedziba krakowskiego oddziału Wydawnictwa Naukowego PWN[2]. Od lat 90. XX wieku w piwnicy kamienicy mieści się scena Teatru Starego o nazwie „Przy Sławkowskiej 14”.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Dom Dębiński jest budynkiem murowanym z cegły, z użyciem kamienia łamanego w partii piwnic[1]. Elewacja frontowa jest w całości trójosiowa. W drugiej osi parteru znajduje się kamienny, półkoliście zwieńczony portal. Okna ozdobione są obramieniami i gzymsami nadokiennymi. Budynek wieńczy attyka i gzyms koronujący[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Makarewicz 2017 ↓, s. 2.
  2. a b c d Burek 2000 ↓, s. 904.
  3. a b c d e f g h i j Makarewicz 2017 ↓, s. 5.
  4. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024 [dostęp 2024-05-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]